V Kongrese USA vládne vyjednávacia taktika, čas má do mája

WASHINGTON 24. januára (WEBNOVINY) – Americký Kongres v stredu schválil plán Republikánskej strany, ktorý umožní federálnej vláde požičiavať si peniaze do mája 2013.

S návrhom nesúhlasili demokrati v kongrese, ktorí ho nazvali „vyjednávacou taktikou“, ktorá vytvorí nový „fiškálny útes“ len pár týždňov po tom, ako sa jeden podarilo odvrátiť. Nepodporili ho ani 33 republikánski kongresmani, ktorí výmenou za podporu žiadali od prezidenta Obamu škrtanie výdavkov.

Schválený plán dočasne odkladá podobný boj o úverovom strope, aký v roku 2011 otriasol trhmi a USA stál najvyšší úverový rating. Posúva rozhodnutie o novom limite na zadlženie na 19. mája, pričom nešpecifikuje konkrétny strop v dolároch ale umožňuje požičiavanie podľa potreby tak, aby k uvedenému termínu boli uhradené federálne podlžnosti.

Návrh tiež vyžaduje od oboch komôr amerického parlamentu, aby do 15. apríla schválili štátny rozpočet, bez ktorého USA pracujú už štvrtý rok. Ak Kongres alebo Senát termín nesplnia, politikom sa až do schválenia rozpočtu nebudú vyplácať platy.

Plán odkladu musí schváliť ešte dolná komora parlamentu a prezident Obama, obe strany ho však už predbežne odobrili, jeho urýchlenému vstúpeniu do platnosti by teda nemalo už nič stáť v ceste. Demokratmi ovládaný Senát o návrhu bude hlasovať pravdepodobne začiatkom budúceho týždňa.

V prípade jeho neschválenia americká štátna pokladnica existujúci úverový limit v hodnote 16,4 bil. USD vyčerpá pravdepodobne v polovici februára alebo začiatkom marca.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...