V Lesoch SR vládne klientelizmus a šafárenie, tvrdí Simon

BRATISLAVA 6. marca (WEBNOVINY) – V štátnom podniku Lesy SR v súčasnosti vládne klientelizmus a šafárenie. Na stredajšej tlačovej konferencii to uviedol podpredseda strany Most-Híd Zsolt Simon.

Tvrdí, že majetok podniku Lesy SR by mal štát efektívne spravovať, vyprodukovať na tom zisk, ktorý by slúžil občanom, a nie poskytovať podporu pre sponzorov rôznych politických strán.

Zsolt Simon kritizoval to, že spoločnosť Mondi SCP a.s. podpísala so štátom za prvej vlády Roberta Fica zmluvu na dodávku dreva na roky 2009 až 2014. Za druhej Ficovej vlády dostal tento podnik zmluvu na roky 2013 až 2020 a daňovú úľavu 25 mil. eur na najbližších 5 rokov.

SCP Ružomberok nakupuje od štátu meter kubický dreva za 36,50 eur. Druhý veľký spracovateľ tohto druhu, Bukóza Vranov, nakupuje drevo za 38 eur za meter kubický (automobilová preprava, pozn. red.), respektíve za 40 eur za meter kubický (vlaková preprava, pozn. red.). Zahraničná spoločnosť Lenzing nakupuje kubík dreva za 40,96 eura a dôchodca, ktorý toto drevo potrebuje, platí 42 eur.

„Je normálne, aby SCP dostávalo toto drevo za takú nízku cenu a aby sme mu darovali 4 mil. eur ročne len preto, lebo je sponzorom?“ pýtal sa vo svojom prejave Simon.

Ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka spolu s riaditeľom firmy Lesy SR Ctiborom Határom a obchodným riaditeľom Miroslavom Lelákom vyzval, aby vysvetlili, ako je možné že SCP dostáva drevo za takúto cenu, pričom má ešte daňovú úľavu. Mondi SCP má podľa zmluvy právo na každoročný odber jedného milióna metrov kubických dreva od Lesov SR.

Cenové zvýhodnenie o 4 eurá na jednom metri kubickom tak podľa Simona znamená, že štát ročne SCP Mondi daruje 4 mil. eur. „Pán minister Jahnátek a jeho rodinný priateľ (Határ, pozn. red. ) daroval firme Mondi SCP Ružomberok a jeho majiteľom 32 miliónov eur, pričom tieto peniaze nemusia ani zdaniť v tejto krajine,“ vyhlásil Simon.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...