V Medzilaborciach budú vyrábať umelý zafír

15.6.2012

BRATISLAVA 15. júna (WEBNOVINY) – Spoločnosť Monocrystalex SK, s.r.o. so sídlom v Žiline plánuje postaviť v Medzilaborciach do konca tohto roka výrobný závod na rast monokryštálov zafíru.

Ako firma v piatok informovala agentúru SITA, ide o aplikáciu unikátnych vedeckovýskumných poznatkov s využitím špičkovej technológie (hi-tec) súkromného investora s vkladom vyše 12 mil. eur.

Vláda SR podporila projekt účelovou dotáciou 3,5 mil. eur. V prvom vzorovom závode s termínom dokončenia v decembri by malo podľa investora pracovať okolo 150 ľudí. V prvej etape by mal závod v meste vyrábať šesť ton zafíru ročne.

Investor oznámil, že stavbu závodu v Medzilaborciach začne vo štvrtok 21. júna v priemyselnej zóne mesta. „Je to prvý krok umožňujúci postupne vytvoriť úplne nové priemyselné odvetvie na Slovensku,“ informoval ďalej Monocrystalex.

Celý projekt s ďalšími montážnymi, výrobnými a spracovateľskými závodmi aj špičkovým vedecko-technologickým centrom má podľa investora potenciál zamestnať na celom Slovensku desiatky tisíc ľudí.

Umelý zafír má využitie v elektrotechnickom priemysle, v optike, v transplantačnej medicíne i v mnohých ďalších oblastiach. Základnou surovinou na jeho výrobu je oxid hliníka.