V Nemecku rastie chudoba, Angela Merkelová pochválila vládu

BERLÍN 7. marca (WEBNOVINY) – Kabinet nemeckej kancelárky Angely Merkelovej si v stredu pripísal zásluhy za to, že rozdiely medzi chudobnými a bohatými občanmi v krajine sú relatívne malé.

Opozícia však vládu obvinila z predvolebného zahmlievania sociálnych rozdielov.

Celkový obraz najväčšej európskej ekonomiky je vďaka nízkej nezamestnanosti a rastu platov dobrý, vyhlásila ministerka práce Ursula von der Leyen.

Miera nezamestnanosti, ktorá v súčasnosti v Nemecku dosahuje 6,8 percenta, čo je najnižšia úroveň od zjednotenia krajiny v roku 1990, je podľa nej hlavným zdrojom úspechu.

Nerovnosť riešia daňové úľavy

„Práca je najlepšou zbraňou na boj s chudobou,“ povedala ministerka. Podľa 550-stranovej správy, ktorá bola stredobodom tiahlych politických bojov v nemeckom parlamente, je riziko chudoby v krajine na úrovni 15,8 percenta, čo je menej ako európsky priemer 16,9 percenta.

Platová nerovnosť je nižšia ako priemer štátov OECD. „Podľa medzinárodných štandardov sme na tom veľmi dobre. Patríme k štátom, ktoré nerovnosť najlepšie kompenzujú daňovými a sociálnymi úľavami,“ dodala von der Leyen.

Správa sa zaoberá obdobím rokov 2008 až 2011 a konštatuje, že platová nerovnosť sa prakticky nezvýšila od roku 2005, keď do funkcie nastúpila Angela Merkelová.

Obraz ružovejší ako realita

Jej posledná verzia však nahradila inú, v ktorej sa písalo o poklese minimálnej mzdy v poslednej dekáde, čo je znakom rastúcich rozdielov. „Ide o nešikovný výmysel. Vláda môže falšovať svoje vlastné správy, ale nesfalšuje realitu,“ vyhlásila generálna sekretárka opozičnej sociálnodemokratickej strany (SPD) Andrea Nahlesová. Reagovala tak okrem iného na medializovaný tlak ministra hospodárstva Philippa Röslera, ktorý trval na zmenách v správe, vďaka ktorým by vykreslený obraz bol ružovejší.

Hoci nezamestnanosť poklesla, Nemci sa boria s väčšou chudobou a rozdiel medzi bohatými a chudobnými sa zväčšuje, tvrdí aj členka predstavenstva nemeckej odborovej federácie DGB Annelie Buntenbachová. „Po smutnej dráme okolo správy nemožno očakávať, že z nej vláda vyvodí správne dôsledky a nerovnosť odstráni,“ dodala. S jej komentárom súhlasili aj viacerí lídri charitatívnych organizácií pre deti a chudobných.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...