V októbri rástli najviac ceny dopravy a vzdelávania

BRATISLAVA 15. novembra (WEBNOVINY) – Tempo rastu spotrebiteľských cien sa podľa európskej metodiky v októbri mierne zrýchlilo.

Ako informoval Štatistický úrad SR, inflácia meraná harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien Európskej únie (HICP) dosiahla v desiatom mesiaci 3,9 %, kým v septembri boli ceny medziročne vyššie o 3,8 %. Priemerná ročná miera inflácie tak v októbri dosiahla 3,9 %.

Medzimesačne sa ceny v októbri zvýšili o 0,4 %, kým v septembri oproti augustu stúpli o 0,3 %. Na medziročnej báze najrýchlejšie rástli ceny dopravy, a to o 7,6 %. Nasledovali ceny vzdelávania s rastom o 6 %, potravín a nealkoholických nápojov a zdravotníctva so zhodným nárastom o 5,9 %.

Stúpla ceny alkoholu aj cigariet

Ceny alkoholických nápojov a tabaku stúpli o 4,2 %, rozličných tovarov a služieb o 3,9 %, hotelov, kaviarní a reštaurácií o 3,5 %, bývania a energií o 3,3 %, rekreácie a kultúry o 2,3 %, odevov a obuvi o 1,7 %, pôšt a telekomunikácií o 0,8 % a nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu o 0,1 %.

V medzimesačnom porovnaní najvyšší rast vykázali ceny alkoholických nápojov a tabaku o 1,3 % spolu s odevmi a obuvou, ktoré zdraželi rovnako o 1,3 %.

Ceny potravín a nealkoholických nápojov sa oproti septembru zvýšili rovnako ako ceny zdravotníctva o 0,9 %, ceny hotelov, kaviarní a reštaurácií o 0,4 %, vzdelávania a rozličných tovarov a služieb zhodne o 0,3 %, rekreácie a kultúry o 0,2 % a bývania a energií o 0,1 %.

Zariaďovať byt bolo lacnejšie

Naopak klesli ceny nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu a tiež dopravy o 0,2 %. Ceny pôšt a telekomunikácií sa oproti septembru nezmenili.

V roku 2010 dosiahla harmonizovaná inflácia na medziročnej báze ku koncu roka 1,3 %, kým rok predtým vplyvom oslabeného dopytu ceny merané harmonizovaným indexom ku koncu roka stagnovali.

Vlani, kedy koncoročná harmonizovaná inflácia dosiahla 4,6 %, sa vyšší rast cien očakával. Pôvodne ceny totiž ťahal aj oživujúci sa dopyt a svoje pridal aj konsolidačný balík vlády a tiež rast cien energií.

Očakávaný slabší hospodársky rast v roku 2012 by však mal mať vplyv aj na spomalenie dynamiky rastu cien. Národná banka Slovenska napríklad aktuálne odhaduje tohtoročný rast spotrebiteľských cien podľa harmonizovaného indexu na úrovni 3,7 %.

Prorastovo by na infláciu v tomto roku mohli vplývať ďalšie konsolidačné opatrenia.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...