V parlamente bude zákonník práce opäť na programe dňa

25.10.2012

BRATISLAVA 25. októbra (WEBNOVINY) – Rozpravou k novele Zákonníka práce odštartujú poslanci siedmy deň 8. schôdze parlamentu. Písomne je prihlásených ešte päť poslancov, potom sa môžu zákonodarcovia nahlásiť do rozpravy ústne.

Keďže popoludní parlament čaká pravidelná štvrtková Hodina otázok na premiéra a členov vlády, dá sa predpokladať, že dnes sa o Zákonníku práce hlasovať nebude a diskusia bude pokračovať do piatku.

Novela Zákonníka práce podľa opozície zvýši nezamestnanosť, pretože zvyšuje náklady pre zamestnávateľov. Vládny návrh podľa opozičných poslancov zároveň neopodstatnene posilňuje postavenie odborárov. Vláda si podľa poslanca za Most-Híd Lászlóa Solymosa odhlasuje takú podobu Zákonníka práce, na akej sa dohodla s odbormi. „Nie so zamestnancami, ale s odbormi, a to je veľmi veľký rozdiel,“ poznamenal v stredu večer.

Právna norma predložená ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny Jánom Richterom od začiatku budúceho roka po prepustení zamestnanca, ktorého pracovný pomer trval dlhšie ako dva roky, obnovuje súbeh výpovednej lehoty a odstupného. Takémuto zamestnancovi má zamestnávateľ poskytnúť odstupné nielen pri skončení pracovného pomeru dohodou, ale aj pri výpovedi z organizačných a zdravotných dôvodov.

Zmeny by sa mali dotknúť aj reťazenia pracovných pomerov na určitý čas. Kým v súčasnosti možno uzatvoriť pracovný pomer na určitý čas najviac na obdobie troch rokov a možno ho predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci týchto troch rokov najviac trikrát, po novom bude možné takýto pracovný pomer dohodnúť najdlhšie na dva roky.

Zmeny v Zákonníku práce by sa podľa návrhu ministerstva mali týkať aj dohodárov. Na návrh rezortu práce sa budú na nich vzťahovať ustanovenia o pracovnom čase a minimálnej mzde. Ministerstvo pôvodne chcelo dohodárom priznať aj dovolenky, tento bod však nakoniec z návrhu vypustilo.