V parlamente budú na programe dňa opäť dane a hazardné hry

4.12.2012

BRATISLAVA 4. decembra (WEBNOVINY) – Diskusiou k novele zákona o dani z príjmov, ktorá ruší rovnú 19-percentnú daň, budú v utorok poslanci pokračovať v rokovaní 11. schôdze parlamentu. Do rozpravy je prihlásených ešte päť zákonodarcov.

Právna norma predložená vládou Smeru-SD zvyšuje daň z príjmov právnických osôb z 19 na 23 percent. V prípade fyzických osôb sa bude uplatňovať 19-percentná sadzba zo základu dane do výšky 176,8-násobku platného životného minima a pri základe dane presahujúcom túto hranicu už 25-percentná sadzba dane.

Návrh pre živnostníkov obmedzuje možnosť uplatnenia 40-percentných paušálnych výdavkov v maximálnej výške 5 040 eur ročne, resp. 420 eur mesačne. Rovnako rezort financií ruší možnosť uplatnenia paušálnych výdavkov pri prenájme nehnuteľností.

Novelu v pléne kritizovali opoziční poslanci, slovenskej ekonomike podľa nich vystavuje úmrtný list, kabinet Roberta Fica zvyšovaním daní zabíja slovenské hospodárstvo – zmeny Smeru-SD prinesú odchod firiem zo Slovenska, nárast nezamestnanosti, spomalenie hospodárskeho rastu a rýchlejšie zdražovanie.

Parlament v utorok bude hlasovať aj o novele zákona o hazardných hrách. Odloženie hlasovanie si pre množstvo pozmeňujúcich návrhov vyžiadal predkladateľ novely minister financií Peter Kažimír. Podpredsedníčka parlamentu Renáta Zmajkovičová (Smer-SD) chce napríklad pozmeňujúcim návrhom k zákonu o hazarde meniť zákon o správnych poplatkoch a upraviť výšku poplatkov v stavebnej oblasti.

Smer-SD týmto krokom podľa poslanca SDKÚ-DS Ľudovíta Kaníka opravuje vlastný zákon, ktorý len nedávno schválil. „To je tak neprofesionálne a svedčí to o strašnom bordeli, ktorý tam máte,“ vyhlásil Kaník.

Poslanci v utorok asi nezačnú rozpravu k zákonu roka – návrhu štátneho rozpočtu na rok 2013, ako pôvodne predpokladal program schôdze. Minister financií pre potrebné úpravy v súvislosti s horším výberom daní a odvodov požiadal o zmenu termínu. Po schválení novely zákona o dani z príjmov by mal zasadnúť gestorský výbor pre financie a rozpočet, ktorý by mal do návrhu rozpočtu zapracovať potrebné zmeny.