V Portugalsku prepustili viac ako päť percent zamestnancov

LISABON 16. novembra (WEBNOVINY) – Za obdobie od januára do septembra tohto roku sa v portugalskom verejnom sektore znížil počet pracovných miest o viac ako 5 %.

Lisabon tak zrušil viac pracovných miest, než od neho požadovali medzinárodní veritelia v rámci podmienok poskytnutia medzinárodnej finančnej pomoci. Informovalo o tom portugalské ministerstvo financií.

Počet pracovníkov v portugalskom verejnom sektore v sledovanom období poklesol o 5,1 % teda na 581 444 osôb. V rámci podmienok medzinárodnej pomoci v hodnote 78 mld. eur sa Lisabon zaviazal, že počet týchto pracovníkov zníži o 2 %.

Zo správy ministerstva financií vyplýva, že veľkú časť z počtu prepustených štátnych zamestnancov tvoria učitelia, ktorým na konci školského roka vypršala platnosť dočasných pracovných zmlúv. Tieto zmluvy sa potom neobnovili.

V súčasnosti sa miera nezamestnanosti vyšplhala na približne 16 % a je tak na rekordnej úrovni.
Rozpočet na budúci rok sa v oblasti plnenia rozpočtového deficitu z väčšej časti spolieha na zvyšovanie daní.

Podľa slov portugalského premiéra Pedra Passosa Coelha však jeho vládny kabinet na obdobie rokov 2013 a 2014 pripravuje aj rozpočtové škrty v hodnote 4 mld. eur.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...