V Prakovciach začali vyrábať komponenty pre železnice

7.11.2013

PRAKOVCE 7. novembra (WEBNOVINY) – V Prakovciach v štvrtok otvorili nový závod na výrobu odliatkov železničných podvozkov. Slovensko-ruský podnik v Prakovciach Railway Casted Components, a. s. získal ešte v júni tohto roku podporu od vlády takmer 10 mil. eur.

„My sme tento investičný zámer chceli podporiť, preto sme schválili investičnú pomoc pre túto spoločnosť. Prerušená tradícia zlievania, ktorá sa začala písať už pred vyše 200 rokmi, môže pokračovať. Firma má kontrakt na šesť rokov na celý objem výroby, pričom na export by malo smerovať až 90 % produkcie,“ povedal počas otvorenia predseda vlády Robert Fico. Investícia do vytvorenia nového závodu v bývalých zlievarňach dosiahla viac ako 20 mil. eur.

Obrazom: Otvorenie zlievárne v Prakovciach

V spoločnosti Railway Casted Components, a. s. v Prakovciach momentálne pracuje 350 ľudí. Po nabehnutí na plnú výrobu by mala spoločnosť zamestnávať 420 ľudí. Podľa predsedu predstavenstva Railway Casted Components Alexeja Beljajeva by sa v Prakovciach malo pracovať na štyri zmeny, sedem dní v týždni. Denne by mali v Prakovciach vyrobiť okolo 60 komponentov.

Ročná produkcia podniku bude 6 400 konečných odliatkov. Obrat firmy by mal dosiahnuť okolo 30 mil. eur za rok. V novej fabrike našli prácu ľudia nielen z Prakoviec, ale i širšieho regiónu. Priemerná mesačná mzda zamestnancov v zlievarni by mala podľa Beljajeva dosiahnuť priemer Slovenska – 700 až 800 eur mesačne. V okrese Gelnica je momentálne bez práce takmer každý štvrtý človek. V samotných Prakovciach je 16-percentná nezamestnanosť. Aj to podľa Fica rozhodlo o udelení štátnej pomoci pre spoločnosť Railway Casted Components.

Jedným z hlavných odberateľov výrobkov z Prakoviec budú Ruské železnice, ktoré zamestnávajú okolo 1,1 mil. ľudí. Podľa prezidenta Ruských železníc Vladimíra Jakunina sa ruské firmy aj takýmto spôsobom chcú dostať na nové trhy v Európe.