V Prešovskom kraji opravia cesty za vyše tri milióny eur

10.11.2013

PREŠOV 10. novembra (WEBNOVINY) – Prešovský samosprávny kraj začína v týchto dňoch realizovať opravy regionálnych ciest za vyše 3,3 milióna eur.

Kraj bol úspešný v rámci Regionálneho operačného programu.

Vďaka tomu sa v kraji začnú ešte pred zimnou sezónou realizovať dva projekty zamerané na modernizáciu ciest II. a III. triedy v celkovej dĺžke 27,11 km. Informoval o tom riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja Vladimír Kozák.

Prvý z projektov rieši modernizáciu desiatich úsekov ciest v oblasti Humenné, Svidník a Vranov nad Topľou v celkovej hodnote 1,8 milióna eur. Spolu ide o 13,25 km ciest III. triedy a 1,06 km ciest II. triedy medzi Palotou a Medzilaborcami.

Na komunikáciách III. triedy budú zmodernizované úseky na cestách Adidovce – Udavské, Ruská Volová – Klenová, Ďapalovce – Stropkov, Vyšný Kazimír – Tovarné, Šemetkovce – Ladomírová, Krišľovce – Stropkov, Vislava – Stropkov, Mestisko – Svidník a Miroľa – Krajná Poľana. Finančne najnáročnejší je úsek dlhý 2,6 km na ceste medzi obcami Adidovce a Udavské, ktorý si vyžiada takmer 650-tisíc eur, skonštatoval Kozák.

Začnú v najbližších dňoch

Dodávateľ prác, spoločnosť Eurovia, plánuje začať s prácami už v najbližších dňoch a to v úsekoch Vyšný Kazimír – Tovarné a Šemetkovce – Ladomírová. Všetko bude závisieť od poveternostných podmienok, pripomenul riaditeľ Správy ciest. Spolufinancovanie zo strany Prešovského samosprávneho kraja prevyšuje sumu 92-tisíc eur.

Druhý projekt sa bude realizovať v oblastiach Poprad a Stará Ľubovňa. V tejto časti kraja sa opraví 9,8 km ciest III. triedy. Kozák upresnil, že ide o šesť úsekov na cestách medzi obcami Vydrník – Spišský Štiavnik, Brutovce – Nižný Slavkov, Dúbrava – Spišské Podhradie, Kyjov – Ľubotín a Litmanová – Stará Ľubovňa.

Rekonštruovať budú aj mosty

V rámci projektu je naplánovaná aj rekonštrukcia tri kilometre dlhého úseku cesty II. triedy medzi Reľovom a Spišskou Belou. Celková hodnota schváleného projektu predstavuje 1,5 milióna eur. Spolufinancovanie samosprávneho kraja dosahuje takmer 76-tisíc eur. V súčasnosti sa pripravuje zmluva s dodávateľom, spoločnosťou Strabag. Práce by sa mali začať do konca tohto mesiaca.

Okrem dvoch úspešných projektov zameraných na modernizáciu ciest uspel PSK v rámci tejto výzvy aj s ďalšími tromi projektmi. Dva z nich sú zamerané na rekonštrukciu mostov a jeden na sanáciu zosuvov. Ako potvrdil Kozák, v súčasnosti prebieha proces verejného obstarávania a ich realizácia je plánovaná na budúci rok. Prešovský samosprávny kraj spravuje 2 445 km ciest II. a III. triedy. Od roku 2005 investoval do ich modernizácie vyše 150 miliónov eur. Na opravy ciest v nevyhovujúcom stave potrebuje kraj ešte 298 miliónov eur.