V Taliansku preverujú možné manipulácie sadzby Euribor

20.7.2012

RÍM 20. júla (WEBNOVINY) – Vyšetrovatelia na juhu Talianska začali preverovať podozrenia z manipulácií medzibankovej úrokovej sadzby Euribor.

Informovali o tom v piatok dve talianske organizácie na ochranu spotrebiteľov.

Prokuratúra v meste Trani potvrdila, že vyšetrovatelia preverujú podozrenia z možného podvodu a vážnej manipulácie trhov, uviedli organizácie Adusbef a Federconsumatori.

Úrad prokurátora v meste Trani už na seba v minulosti upozornil, keď na základe podnetov od spotrebiteľských organizácií začal vyšetrovať viaceré medzinárodné finančné inštitúcie, vrátane najväčších svetových ratingových agentúr, informovala agentúra Reuters. Sadzba Euribor je kľúčová pre stanovovanie úrokov v spoločnej európskej mene.

Vyšetrovatelia v USA, Európe a Japonsku v súčasnosti prešetrujú viac ako tucet veľkých bánk pre podozrenie s manipuláciou londýnskej medzibankovej úrokovej sadzby Libor.

Britská banka Barclays je jedinou bankou, ktorá prečin priznala a minulý týždeň súhlasila so zaplatením pokuty v sume vyše 450 mil. USD. Sadzba Libor sa používa na určovanie úrokov pre kontrakty po celom svete v hodnote biliónov USD.