V Tlmačoch prepustia 311 ľudí, novú prácu nájdu ťažko

30.5.2012

NITRA 30. mája (WEBNOVINY) – Slovenské energetické strojárne (SES) Tlmače prepustia viac ako 300 zamestnancov. Na úrade práce v Leviciach nahlásili hromadné prepúšťanie 222 zamestnancov, celkovo však má z firmy odísť až 311 ľudí.

„Rozdiel predstavujú pracovníci, ktorí majú zmluvy na dobu určitú, tí nespadajú do hromadného prepúšťania,“ informovala agentúru SITA Anna Brokešová z úradu práce v Leviciach.

Firma SES Tlmače, ktorá vyrába kotly pre elektrárne a teplárne, znižovaním počtu zamestnancov reaguje na situáciu na trhu. „Je nutné prehodnotiť súčasnú veľkosť firmy a zamerať sa na maximálne zníženie režijných nákladov. Určite nechceme znižovať kvalitný personál v inžinieringu a projektovom manažmente,“ uviedol vo vyhlásení firmy generálny riaditeľ a predseda predstavenstva SES Tlmače Martin Paštika. Hromadné prepúšťanie bude realitou začiatkom tretieho štvrťroka.

Cez leto teda ešte zamestnanci prácu mať budú, pokiaľ sa nerozhodnú odísť ešte vo výpovednej lehote. Po prepúšťaní vo firme zostane pracovať 1 464 ľudí.

Viac než 75 percent redukovaných miest spadá do kategórie režijných pracovníkov. Medzi prepúšťanými zamestnancami sú napríklad administratívni pracovníci, konštruktéri, strojníci, majstri, mechanici, skladníci, expedienti, zámočníci, ale aj ľudia s ekonomickým vzdelaním a na manažérskych postoch.

Drvivá väčšina tých, ktorí prídu o prácu, pochádza z levického regiónu, v menšej miere z okresu Zlaté Moravce. „Nájsť prácu pre nich bude ťažké, ponuka voľných pracovných miest nie je veľmi široká. Uvidíme, čo bude za tri mesiace, možno vzniknú nejaké voľné miesta strojárskeho alebo energetického charakteru,“ hovorí Brokešová. Prepúšťaným zamestnancom sa úrad práce bude snažiť vyjsť v ústrety tým, že pre nich zriadi mobilné pracovisko priamo vo firme.

Miera evidovanej nezamestnanosti v okrese Levice dosiahla ku koncu apríla 14,94 percenta. Úrad práce evidoval 10 055 uchádzačov o zamestnanie. Nedávno naberali nových pracovníkov firmy z Priemyselného parku Levice – Juh a priemyselnej zóny v priestoroch bývalého Levitexu. Išlo o firmy Leaf a Spilatex.

„Čo sa týka priemyselného parku a priemyselnej zóny Levitexu, tak tieto firmy nielen, že udržiavajú zamestnanosť, ale ju aj nepatrne zvyšujú,“ skonštatovala Brokešová.