V USA svitá na lepšie časy, rodí sa dohoda o rozpočte

15.10.2013

WASHINGTON 15. októbra (WEBNOVINY) – V rozhovoroch o odblokovaní federálnej vlády a zvýšení dlhového stropu USA nastal významný pokrok.

Po celodenných rokovaniach to konštatovali v pondelok zástupcovia demokratov a republikánov v americkom Senáte.

Vodca demokratickej väčšiny Harry Reid naznačil, že Senát by mohol oznámiť nadstranícku dohodu už v utorok.

„Rokovania pokračujú a zdieľam optimizmus, že dosiahneme výsledok, ktorý bude prijateľný pre obe strany,“ doplnil líder senátnych republikánov Mitch McConnell.

Zástupcovia strán v hornej komore amerického Kongresu podľa agentúry Reuters pracujú na dohode, ktorá by zvýšila dlhový limit USA minimálne do polovice februára a obnovila financovanie federálnej vlády s účinnosťou do polovice januára budúceho roka.

Zdroje oboznámené s rokovaniami pre agentúru Reuters uviedli, že predbežný rámcový plán počíta aj s novým kolom rozhovorov o znižovaní deficitu.

Spory o rozpočet a vládny dlh v USA spôsobili, že federálna vláda funguje druhý týždeň v obmedzenom režime a státisíce štátnych zamestnancov čerpajú neplatenú dovolenku. Krajine navyše hrozí, že bez dohody o zvýšení dlhového limitu sa USA po 17. októbri prepadnú do platobnej neschopnosti. Dlhový limit krajiny je v súčasnosti na úrovni 16,7 bil. USD. Republikáni, ktorí majú väčšinu v Snemovni reprezentantov, chcú zablokovať financie pre zdravotnícku reformu prezidenta Baracka Obamu a súhlas s odblokovaním vlády a zvýšením dlhového stropu podmieňujú dohodou o znižovaní výdavkov.

Odporúčame aj:

Núdzový režim v USA pokračuje, súperiace strany sa nezhodli

Rozpočtová kríza v USA stále pokračuje

V USA otvoria Sochu slobody, hoci rozpočet je v nedohľadne

Nútené voľno v USA straší gigantov, rozpočet je vo hviezdach

USA sú v núdzovom režime, milión ľudí má nútené voľno

Núdzový režim v USA pokračuje, súperiace strany sa nezhodli