Väčšina krajín EÚ nechce vysoké clo na čínske solárne panely

BRUSEL 28. mája (WEBNOVINY) – Väčšina členských štátov Európskej únie je proti plánovanému zavedeniu vysokého dovozného cla na solárne panely z Číny.

Vyplýva to z prieskumu agentúry Reuters zverejneného v pondelok. Z 21 krajín, ktoré agentúra oslovila, iba 6 zavedenie sankcií podporuje, 15 je proti. Medzi nimi sú aj štáty ako Nemecko, Veľká Británia a Holandsko, ktoré sa obávajú odvetných opatrení zo strany Pekingu a s nimi spojených možných strát.

Tento rozkol len potvrdzuje to, aké hlboké rozdiely v EÚ panujú v názore na to, ako by únia mala zaobchádzať s Čínou, ktorá je pre mnohých európskych vývozcov životne dôležitým trhom a druhým najväčším obchodným partnerom celého regiónu.

„Eurokomisár de Gucht si je vedomý tlaku, ktorý Peking vyvíja na viaceré členské štáty EÚ, čo vysvetľuje, prečo je ich postoj voči zavedeniu dovozného cla taký, aký je,“ píše sa v stanovisku Európskej komisie (EK) po stretnutí komisára pre obchod Karla de Guchta s čínskym zástupcom ministra pre obchod Čungom Šanom v Bruseli.

De Gucht nemá záujem poškodiť európske obchodné záujmy v Číne, chce však Pekingu ukázať, že EK to s predchádzaním dumpingu myslí vážne a aj Čína musí hrať podľa medzinárodných obchodných pravidiel, tvrdí komisia.

EK obviňuje čínske firmy z predávania solárnych panelov pod ich výrobnou cenou a plánuje zaviesť dovozné clo, ktoré by im malo sťažovať zväčšovanie trhového podielu. Clo v priemernej výške 47 % dočasne vstúpi do platnosti 6. júna a bude ho možné zrušiť, ak obe strany dospejú k dohode. Zástupca ministra Čung naznačil, že EÚ môže definitívne počítať s reakciou Pekingu na zavedenie sankcií, tlak na zrušenie cla z vnútra únie bude preto pravdepodobne veľký.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...