Väčšina Lotyšov je podľa prieskumu proti prijatiu eura

RIGA 13. mája (WEBNOVINY) – Väčšina Lotyšov nesúhlasí so snahami vlády vstúpiť v januári 2014 do eurozóny, ukázal to v pondelok prieskum verejnej mienky agentúry TNS v pobaltskej krajine.

Šesťdesiatdva percent opýtaných s prijatím eura nesúhlasí, tridsaťšesť percent sa vyjadrilo za vstup do eurozóny. Dvojmiliónové Lotyšsko, niekdajšia krajina Sovietskeho zväzu, požiadala EÚ o vstup do eurozóny ako jej 18. člen.

Podľa Rigy krajina spĺňa kritéria inflácie, verejného dlhu a deficitu. EÚ má o vstupe Lotyšska definitívne rozhodnúť začiatkom júla.

Prieskum sa uskutočnil v čase od 2.-23. apríla na vzorke 1016 Lotyšov vo veku od 15-74 rokov. Riga opakovane odmieta uskutočniť o otázke vstupu krajiny do eurozóny referendum a minister financií varoval, že taká voľba by mohla viesť k „rozličným druhom provokácií“. Vláda dúfa, že vstup do eurozóny pomôže krajine zintenzívniť obchod a zvýšiť dôveru investorov.

Sused Lotyšska Estónsko prijal euro v januári 2011 a tretia pobaltská krajina Litva to má v pláne v roku 2015.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...