Väčšina Slovákov nedosahuje priemernú mzdu

1.11.2012

BRATISLAVA 1. novembra (WEBNOVINY) – Väčšina zamestnancov zarobí mesačne výrazne menej, ako je priemerná mzda na Slovensku, ktorá bola v druhom štvrťroku vo výške 867 eur.

Ako vyplýva z údajov spoločnosti TREXIMA, len 65 percent ľudí dosiahne priemernú alebo vyššiu mzdu.“Priemernú hodnotu ťahajú vyššie mzdy manažérov, riadiacich pracovníkov a nereprezentujú výšku mzdy väčšiny zamestnancov,“ povedal Jozef Krabáč, analytik spoločnosti TREXIMA.

Podľa neho spoľahlivejší pohľad na strednú hodnotu mzdovej úrovne než priemerná mzda poskytuje veličina medián, ktorého výška bola v druhom kvartáli tohto roka 690 eur. „Znamená to, že presne polovica ľudí zarába viac a presne polovica menej,“ dodal Krabáč.

Zaujímavý pohľad na reálnu mzdovú situáciu Slovákov poskytujú takzvané mzdové pásma. „Rozdiel medzi 10 percentami najlepšie a najhoršie zarábajúcimi zamestnancami je necelých 1000 eur. Desať percent najlepšie zarábajúcich tak zarába viac ako 1372 eur. Ide najmä o pracovníkov v odvetviach IT a telekomunikácie, energetika a finančníctvo,“ uzavrel Krabáč.