Väzňom mierne zvýšia pracovné odmeny

10.11.2013

BRATISLAVA 10. novembra (WEBNOVINY) – Obvineným a odsúdeným, ktorí počas svojho väzobného stíhania alebo výkonu trestu pracujú, budú k novému roku upravovať pracovné tarify.

„Spôsob odmeňovania sa nemení, ide o valorizáciu pracovnej odmeny obvinených a odsúdených v súvislosti so zvýšením minimálnej mzdy,“ uviedla hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Alexandra Donevova.

Nové výšky pracovných taríf plánujú stanoviť tak, že doteraz platné pracovné tarify vynásobia koeficientom nárastu minimálnej mzdy, ktorého hodnota je 1,04.

Tento koeficient je vypočítaný ako podiel výšky minimálnej mzdy platnej od 01. januára 2014 a výšky minimálnej mzdy platnej od 01. januára do 31. decembra 2013.

Po novom by mali mesačné pracovné tarify pre obvinených a odsúdených začínať na sume 155,10 eur pre tých, ktorí sú zaradení v prvom pracovnom stupni, teda majú do päť rokov započítanej praxe a sú v prvej pracovnej triede. Maximálna mesačná tarifa bude 323,70 eur pre tých, ktorí sú v treťom pracovnom stupni, teda majú nad 10 rokov započítanej praxe a sú zaradení do štvrtej pracovnej triedy. Hodinová pracovná tarifa bude od 0,891 eura do 1,86 eura. Nariadenie musí odsúhlasiť vláda.