Vedenia nemocníc tlačia na lekárov, tvrdí LOZ

21.11.2012

BRATISLAVA 21. novembra (WEBNOVINY) – Vedenia nemocníc vyvíjajú na lekárov nátlak, aby podpisovali súhlas nielen s nadčasmi, ale aj kamuflovali ich počet, aby formálne neprekročili hranicu stanovenú Zákonníkom práce.

Tvrdí to Lekárske odborové združenie (LOZ).

Podľa LOZ ministerstvo zdravotníctva vyhlásilo, že vie zabezpečiť chod nemocníc aj v prípade, ak lekári nepodpíšu súhlas so službami a tiež, že lekári slúžia nadčasy dobrovoľne.

Podľa LOZ sa napríklad vo Fakultnej nemocnici v Nitre začínajú šíriť informácie, že primári oddelení majú nariadené jednať so všetkými lekármi, ktorí nechcú podpísať služby, aj osobne a „upozorniť“ ich na všetky možnosti vyplývajúce z nesúhlasu so službami na rok 2013, ako je trojzmenná prevádzka, nepodpísanie cirkulácií a nulové osobné ohodnotenie.

Odborári upozorňujú ministerku zdravotníctva a aj riaditeľov dotknutých nemocníc, že takéto konanie je v rozpore so Zákonníkom práce a európskej legislatívy. „Ak tento nátlak bude naďalej pokračovať, sme pripravení brániť sa právnou cestou pred európskymi súdmi,“ vyhlasuje LOZ.