Veľká Británia by mala zvážiť tempo úspor, tvrdí MMF

LONDÝN 24. januára (WEBNOVINY) – V reakcii na hroziaci pokles hospodárstva by mala Veľká Británia zvážiť tempo úsporných opatrení. Vyhlásil to vo štvrtok hlavný ekonóm Medzinárodného menového fondu (MMF) Olivier Blanchard.

Za vhodný termín na zapracovanie prípadných zmien označil marec, kedy v krajine končí aktuálny hospodársky rok. „Pomalšie tempo rozpočtovej konsolidácie by v určitej forme mohlo byť primerané. Presné čísla nepoznám, to bude treba spracovať,“ povedal Blanchard pre rozhlasovú stanicu BBC Radio 4.

Veľkej Británii hrozí prepad do tretej recesie od začiatku finančnej krízy v roku 2008. Ekonomiku brzdia úsporné opatrenia vlády, problémy hlavných obchodných partnerov v eurozóne, ako aj pokles reálnych príjmov.

Podľa odhadov britská ekonomika v závere vlaňajška klesla po tom, čo sa v predchádzajúcich troch mesiacoch vrátila k rastu. Medzinárodný menový fond v stredu krajine zhoršil výhľad tohtoročného rastu na 1 % z októbrového odhadu 1,1 %.

Britská vláda zatiaľ zmenu kurzu nenaznačila a minister financií George Osborne vyzval tento týždeň kolegov vo vláde, aby v rezortných rozpočtoch na roky 2015 a 2016 hľadali priestor na nové úspory.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...