Veľká Británia obmedzí vyplácanie penzií do cudziny

BRATISLAVA 6. mája (WEBNOVINY) – Ľudia žijúci v zahraničí už nebudú dostávať britský štátny dôchodok iba na základe toho, že v krajine pracoval ich manžel alebo manželka.

Terajších dôchodcov sa zmena nedotkne. Vyplýva to z vládneho návrhu zákona o dôchodkoch, ktorý má nadobudnúť účinnosť v roku 2016. Minister Steve Webb, ktorý má na starosti dôchodkovú politiku, uviedol, že niektorí z ľudí uplatňujúcich si nárok na takýto dôchodok nikdy vo Veľkej Británii neboli.

Takéto dôchodky dostáva zhruba 220 tis. cudzincov, pričom vláda na to ročne vynakladá 410 mil. libier (GBP), informovala internetová stránka bbc.co.uk.

Podľa doterajších pravidiel ľudia, ktorí vo Veľkej Británii neplatili odvody, majú právo na dôchodok do sumy 66 GBP týždenne na základe toho, že odvody platil ich manžel alebo manželka. Hoci takých ľudí je v krajine čoraz menej, obľúbenou možnosťou sa to stalo pre ľudí žijúcich v zahraničí, ktorí uzavreli manželstvo s britským občanom alebo občiankou.

Minister Webb pre denník Daily Telegraph povedal, že podľa názoru väčšiny ľudí dôchodok dostáva ten, kto platí odvody.

„Dôchodky však dostávajú ľudia, ktorí tu nikdy neboli, ale náhodou boli v manželstve s niekým, kto tu žil. Povedzme, že ste Američan a vezmete si za manželku ženu z Británie, v prípade, že zaplatila všetky odvody, môžete si uplatňovať nárok na penziu v sume 3 500 libier ročne počas celého obdobia vášho dôchodku, hoci ste nikdy do britského dôchodkového poistného systému nezaplatili ani pencu,“ uviedol minister.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...