Veľké ekonomiky sveta by mali podporovať rast, tvrdí MMF

WASHINGTON 18. januára (WEBNOVINY) – Národy celého sveta by mali spoločne pracovať na naplnení fiškálnych a reformných sľubov, obzvlášť v USA a Európe, aby zmiernili neistotu, ktorá brzdí rast.

Povedala to vo štvrtok pre agentúru Reuters šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová. Varovala, že globálna ekonomika sa zásadným problémom pre dlhovú krízu v Európe a boj o „fiškálny útes“ v USA vyhla iba vďaka rozhodnutiam, ktoré sa často robili na poslednú chvíľu.

„Minulý rok sa očividne podarilo vo viacerých krajinách odvrátiť kolaps. Je ale dôležité, aby reformy pokračovali a znížila sa neistota. Ešte stále je veľa práce, ktorú treba urobiť,“ vyhlásila Lagardeová. Vyjadrila pritom obavy, aby politici nepoľavili v snažení len preto, lebo vidno „trochu“ ozdravenia a uvoľnilo sa finančné napätie.

Washington šéfka MMF vyzvala, aby zvýšil úverový strop krajiny vo výške 16,4 bil. USD. Jeho neschválenie by podľa nej bolo „katastrofálne“ pre svetovú ekonomiku.

„Je pre mňa nemysliteľné čo i len si predstaviť, že USA by si neplnili svoje záväzky,“ skonštatovala. Lagardeová tiež zatlačila na Európu, aby dotiahla do konca kroky, ktoré sú potrebné na ukončenie dlhovej krízy, čo v niektorých štátoch znamená väčšiu fiškálnu konsolidáciu.

EÚ by tiež mala zatlačiť na pokračovanie plánu na vytvorenie bankovej únie a „sprevádzkovať“ záchranný program nákupu dlhopisov Európskej centrálnej banky, tvrdí. Dodala, že banka by mala udržiavať uvoľnenú menovú politiku a možno zvážiť ďalšie zníženie úverových nákladov na pomoc štátom v núdzi.

Rozvíjajúce sa ekonomiky sú na tom lepšie, no politici by tam mali byť pripravení reagovať na poškodzujúce presahy krízy z rozvinutých krajín, povedala Lagardeová. Rozvojové krajiny zas vyzvala, aby si doplnili fiškálne záchranné siete, ktoré vyčerpal boj s celosvetovou finančnou krízou a problémami v eurozóne a aby sa nenechali medzinárodnými priemyselnými skupinami dotlačiť k nedokončeniu potrebných regulačných reforiem.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...