Veľké firmy majú menej aktivít v eurozóne, tvrdí Accenture

LONDÝN 27. novembra (WEBNOVINY) – Takmer každá druhá veľká firma už pre problémy s dlhmi a bankami zredukovala svoje aktivity v eurozóne. Informovala o tom konzultantská spoločnosť Accenture v štúdii, ktorú vydala v utorok.

Zároveň však polovica firiem v eurozóne hľadá možnosti rastu cez akvizície v rámci krajín zapojených do menovej únie.

„Nevyhnutným dôsledkom spomalenia rastu a neistoty v Európe je, že investície v rozvíjajúcich sa ekonomikách vyzerajú atraktívnejšie,“ povedal Mark Spellman, riaditeľ spoločnosti pre stratégiu. „Eurozóna však ostáva dobrou voľbou z dlhodobého hľadiska a množstvo firiem tu vidí príležitosti na organický aj neorganický rast,“ dodal vo vyhlásení.

Štúdia konzultantskej firmy vychádza z dát o 450 podnikoch, z ktorých 96 % má ročné tržby nad 1 mld. eur. Z nich 46 % uviedlo, že presúvajú výrobu alebo časti dodávateľského reťazca mimo eurozóny, vrátane 10 %, ktoré chcú z EÚ odísť úplne.

Zároveň však 60 % nemeckých a španielskych respondentov v prieskume vyhlásilo, že začalo alebo začne hľadať možné akvizície v rámci bloku. V Európe chce prostredníctvom akvizícií expandovať aj 7 z desiatich čínskych firiem, obdobný záujem má na druhej strane len 20 % amerických spoločností.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...