Verejní funkcionári obišli zákon, nepriznali majetok

BRATISLAVA 19. mája (WEBNOVINY) – Majetkové priznania za rok 2012 doteraz do parlamentu nepredložilo 44 verejných funkcionárov, sedem funkcionárov podalo priznania po zákonnej lehote.

Vyplýva to z podkladov, ktoré má k dispozícii agentúra SITA a ich pravosť potvrdil predseda parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Miroslav Beblavý. Výbor sa bude situáciou zaoberať vo štvrtok 23. mája.

Tých funkcionárov, ktorí priznanie neodovzdali, čaká pokuta do výšky mesačného platu. Majetkové priznanie však dodať nemusia. Verejní funkcionári mali do parlamentu predložiť majetkové priznania za rok 2012 do 2. apríla.

V minulých rokoch si zákonnú povinnosť nesplnilo do 20 funkcionárov. „Voči 51 funkcionárom, ktorí neodovzdali alebo odovzdali majetkové priznania neskoro, by mal výbor pre nezlučiteľnosť funkcií začať konanie, a ak rozhodne, že prišlo k porušeniu zákona, potrestá ich pokutou vo výške mesačného platu,“ povedal Beblavý s tým, že pokuty sú príjmom štátneho rozpočtu a dá sa odhadnúť, že v tomto prípade dosiahnu 40 000 až 60 000 eur.

Verejní funkcionári by už na budúci rok mali podávať majetkové priznania po novom. Podľa navrhovanej novely ich bude môcť výbor pokutovať opakovane, kým majetkové priznanie nedodajú. „Aj dnes ich väčšina dodatočne pošle, asi aby nevznikol pocit, že majú čo tajiť,“ uviedol.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...