Verejný dlh Francúzska mierne klesol

27.12.2012

PARÍŽ 27. decembra (WEBNOVINY) – Verejný dlh Francúzska za posledný polrok mierne klesol a dôvera domácností sa po prvýkrát od mája zlepšila.

Podľa údajov, ktoré zverejnil vo štvrtok francúzsky štatistický úrad (INSEE), francúzsky verejný dlh tento mesiac predstavoval 1,8 bilióna eur, čo bolo o 14,5 mld. eur menej ako koncom júna.

Dlh tak v závere roka klesol na 89,9 % hrubého domáceho produktu (HDP), teda na úroveň, ktorú si naplánovala vláda v Paríži, zostal však vysoko nad 60-percentným limitom EÚ.

K zníženiu dlhu podľa štatistického úradu prispela najmä štátna správa, pričom mierne klesli aj výdavky sociálneho zabezpečenia a miestnych vlád. V budúcom roku má francúzsky verejný dlh dosiahnuť 91,3 % HDP a od roku 2014 by mal podľa plánov vlády postupne klesať.

Index dôvery francúzskych domácností podľa osobitných údajov štatistického úradu vzrástol na 86 bodov, čo bolo o dva body viac ako v novembri. Decembrový výsledok môže naznačovať rast osobnej spotreby, hoci ukazovateľ zaostal za dlhodobým priemerom.