Verejný dlh Španielska sa vlani zvýšil

MADRID 15. marca (WEBNOVINY) – Dlh španielskeho verejného sektora ku koncu minulého roka vzrástol na úroveň 84,1 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Ide o jeho najvyššiu úroveň od roku 1999, odkedy má krajina o tomto ukazovateli záznamy. Vyplýva to z údajov, ktoré v piatok zverejnila španielska centrálna banka. Medziročne sa dlh verejného sektora Španielska zvýšil o 14,8 percentuálneho hodu.

Madrid očakával, že v závere roka 2012 bude dlh verejného sektora krajiny vo výške 79,8 % HDP. Pomer dlhu k HDP však vzrástol po tom, ako krajina prijala od Európskej únie pomoc v sume 40 mld. eur pre svoj problémový finančný sektor.

Dlh verejného sektora vo štvrtom kvartáli 2012 stúpol na 884 mld. eur z úrovne 817 mld. eur, na ktorej bol v treťom štvrťroku minulého roka, uviedla španielska centrálna banka.

Madridu sa vlani nepodarilo splniť plán, ktorý rátal s deficitom štátneho rozpočtu vo výške 6,3 % HDP. Skutočný schodok rozpočtu bol za rok 2012 na úrovni 10,2 %.

Ekonomika krajiny sa v minulom roku zmenšila o 1,4 % a analytici odhadujú, že v tomto roku sa zmenší opäť, a to približne rovnako ako vlani.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...