Veritelia pochválili španielske banky, sú na dobrej ceste

BRUSEL, MADRID 1. októbra (WEBNOVINY) – Španielske banky si zachovávajú dobrú mieru solventnosti a reformy v krajine sú na dobrej ceste.

V pondelok to v stanoviskách vyhlásili organizácie, ktoré dozerajú na program finančnej pomoci Madridu. Napriek pokroku pri finančných a ekonomických reformách však hospodárstvu pre jeho slabý výkon, ako aj pokles úverovej aktivity naďalej hrozí riziko, píše sa v spoločnom vyhlásení Európskej komisie (EK) a Európskej centrálnej banky (ECB).

Európske inštitúcie, ktoré v septembri dokončili svoju štvrtú pravidelnú inšpekciu dodržiavania podmienok medzinárodného záchranného programu, varovali, že hoci oslabovanie ekonomiky pravdepodobne už dosiahlo svoje dno, slabý výkon hospodárstva banky naďalej zaťažuje. Nepožiadali však finančné domy o zvýšenie úrovne platobnej schopnosti a v samostatnom vyhlásení to neurobili ani predstavitelia Medzinárodného menového fondu (MMF).

Na rozdiel od niektorých iných krajín v eurozóne Madrid nepožiadal ECB, EÚ a MMF o finančnú pomoc na zabezpečenie fungovania štátu. Španielske banky, ktorými kríza otriasla najviac, keďže sa pridala k efektom prasknutej realitnej bubliny z roku 2008, však v roku 2012 získali medzinárodných zdrojov získali injekciu vo výške 100 mld. eur, z ktorej vyčerpali 41 mld. eur.

Podľa vyjadrení členov vlády banky ďalšiu finančnú pomoc nebudú potrebovať, audit stavu bilancií európskych bánk, ktorý ECB pripravuje na rok 2014, však môže odhaliť ďalšie slabiny. Španielske banky tiež tento rok zaťažila nútená reklasifikácia mnohých refinancovaných úverov na nesplácané.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...