Veritelia pochybujú o schopnosti Grécka plniť reformy

17.9.2012

BERLÍN 17. septembra (WEBNOVINY) – Medzinárodní veritelia už neveria, že Grécko dokáže splniť rozpočtové ciele, najmä v oblasti znižovania verejného dlhu. Informoval o tom nemecký denník Handelsblatt.

„Doteraz veritelia vychádzali z predpokladu, že Grécko dosiahne udržateľnú úroveň zadlženia do roku 2020. Tento cieľ už nie je dosiahnuteľný,“ informoval denník.

Odvoláva sa na zdroje z prostredia trojice veriteľských inštitúcií, ktorými sú Medzinárodný menový fond (MMF), EÚ a Európska centrálna banka (ECB).

Podmienky, s ktorými Grécko súhlasilo výmenou za druhý úverový program v sume 130 mld. eur, sú preto neaktuálne, tvrdí denník.

Veritelia vychádzali z predpokladu, že pomer verejného dlhu k hrubému domácemu produktu (HDP) Grécka do roku 2020 klesne na 120,5 % z tohtoročných odhadovaných 161 %.

Tento ciel však bude dosiahnuteľný iba v prípade, že Atény do roku 2014 vytvoria primárny rozpočtový prebytok (po odpočítaní nákladov na splácanie dlhu) na úrovni 4,5 % HDP. To sa však podľa denníka podarí najskôr v roku 2016.