Veritelia sa čoskoro dohodnú, ako znížia dlh Grécka

22.11.2012

BERLÍN 22. novembra (WEBNOVINY) – Medzinárodní veritelia sú veľmi blízko k dohode o tom, ako znížiť grécky dlh na udržateľnú úroveň.

V stredu to vyhlásil portugalský minister financií Vitor Gaspar.

„Sme veľmi blízko k dohode o Grécku a zaznamenáme tak veľmi pozitívny vývoj, ktorý je dôležitý pre Grécko, dôležitý pre eurozónu, významný pre Portugalsko a odvážim sa povedať, že taktiež aj pre Nemecko,“ povedal portugalský minister financií.

Ministri financií eurozóny ukončili svoje utorkové stretnutie v Bruseli bez konečnej dohody. Dosiahli však pokrok pri rozhodovaní o tom, ako znížiť verejný dlh Grécka. Povedal to šéf skupiny ministrov Jean-Claude Juncker s tým, že je potrebná ďalšia technická príprava, stretnutie preto bude pokračovať v pondelok 26. novembra.

„Euroskupina mala rozsiahlu debatu a pokročila v hľadaní konzistentného balíka vierohodných iniciatív s cieľom dosiahnuť udržateľnosť dlhu gréckej vlády,“ informoval Juncker po takmer 12 hodinách nepretržitých rokovaní.

Ministri financií počas nich „vyjadrili spokojnosť s tým, že všetky požadované kroky gréckej vlády boli vykonané, a pochválili grécke úrady a občanov za úsilie“, dodal šéf euroskupiny. „Stretnutie sa prerušilo, aby bola možná technická príprava niektorých prvkov tohto balíka,“ vysvetlil Juncker.