Viac ako dvadsaťtisíc daňovníkov podá priznanie neskôr

28.3.2012

BRATISLAVA 28. marca (WEBNOVINY) – Lehotu na podanie daňového priznania k dani z príjmov za minulý rok si už posunulo viac ako 26-tisíc daňovníkov. Finančné riaditeľstvo SR eviduje k začiatku tohto týždňa celkovo 26 383 daňovníkov, ktorí oznámili predĺženie lehoty na podanie daňového priznania.

Posledný termín na podanie priznania, ako aj na zaplatenie dane pripadá na 2. apríl. Možnosť posunúť si termín na priznanie príjmov využilo 18 694 fyzických a 7 689 právnických osôb. Od začiatku minulého týždňa pritom pribudlo takmer 10 tisíc daňových subjektov, ktoré oznámili posunutie lehoty na podanie priznania.

Finančné riaditeľstvo vydalo taktiež 54 rozhodnutí o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania na základe podaných žiadostí, a to 15 fyzickým a 39 právnickým osobám. V tomto roku sa tak lehotu na podanie daňového priznania rozhodla predĺžiť zhruba tretina z minuloročného počtu daňovníkov. V roku 2011 si lehotu na podanie daňového priznania predĺžilo na základe oznámenia či žiadosti celkovo 74 660 daňovníkov.

Fyzické osoby predstavovali z tohto počtu 45 154 daňovníkov a právnických osôb bolo 29 506. V polovici minulého týždňa, teda necelé dva týždne pred uplynutím lehoty na podanie daňových priznaní, si túto povinnosť splnilo zhruba 30 % daňovníkov z celkového očakávaného počtu.

Povinnosť podať daňové priznanie za minulý rok majú do 2. apríla všetci daňovníci, ktorých zdaniteľné príjmy za minulý rok presiahli 1 779,65 eura. Právnické osoby a rovnako aj fyzické osoby majú pritom možnosť správcovi dane oznámiť posunutie lehoty na podanie daňového priznania a v novej lehote aj daň zaplatiť.