Viac voľna nebude, vládny Smer dni pokoja nerozšíri

16.10.2012

BRATISLAVA 16. októbra (WEBNOVINY) – Obchody budú od budúceho roka aj naďalej povinne zatvorené len počas 3,5 dňa v roku. Tak ako v súčasnosti pôjde o 1. január, Veľkonočnú nedeľu, 24. december po 12.00 hodine a 25. december.

Poslanci Smeru-SD totiž ustúpili od zámeru rozšíriť počet sviatkov, kedy sa zakáže maloobchodný predaj.

„Na poslaneckom klube sme sa dohodli, že budeme rešpektovať určitú dohodu, ktorá nastala medzi sociálnymi partnermi počas rokovaní o príprave novely Zákonníka práce,“ povedal šéf sociálneho výboru Ján Podmanický (Smer).

Rozšírením zákazu predaja v obchodoch na ďalšie sviatky by podľa neho išlo o zásah, ktorý nebol prerokovaný so zamestnávateľmi a odborármi. „Dohodli sme sa preto, takýto návrh nepredkladať,“ povedal. Podmanický však do budúcnosti nevylúčil, že sa k tejto téme Smer ešte vráti.

Poslankyňa Viera Tomanová označila rozhodnutie klubu strany Smer za pohromu. Ona sama totiž pôvodne predložila návrh na zákaz predaja v obchodoch cez všetky sviatky, avšak po dohode v Smere tento návrh počas minulotýždňového rokovania sociálneho výboru stiahla.

Ešte minulý týždeň sa totiž Podmanický počas rokovania výboru vyjadril, že prípadný návrh na rozšírenie obmedzenia predaja aj v ďalšie sviatky predložia poslanci Smeru priamo v pléne.

Členovia sociálneho výboru za Smer-SD minulý týždeň vo štvrtok nepodporili pozmeňujúce návrhy poslanca Júliusa Brocku (KDH) na rozšírenie zákazu maloobchodného predaja v ďalšie dni. Prvý jeho návrh hovoril o tom, že by obchody zostali zatvorené vo všetky sviatky aj nedele, druhý návrh zakazoval maloobchodný predaj cez všetky sviatky.

Brocka upozornil, že takýto návrh predložil už pred rokom spolu s poslankyňou Vierou Tomanovou počas vlády Ivety Radičovej, avšak vtedajší koaliční poslanci nechceli za tento návrh hlasovať.