Vianoce obchodníkov tešia, ľudia nakupujú aj napriek kríze

23.12.2013

BRATISLAVA 23. decembra (WEBNOVINY) – Vianočné sviatky tradične nahrávajú obchodníkom, ktorí v decembri vykazujú najvyššie tržby počas roka. Nič na tom nezmenila ani kríza.

Tržby maloobchodu bývajú totiž počas decembra vyššie oproti ostatným mesiacom roka o zhruba 10 až 30 percent. Z celoročného objemu tržieb si tak december zvykne ukrojiť až celú jednu desatinu.

Ako sa ďalej uvádza v analýze Poštovej banky, azda jediným odvetvím maloobchodu, ktorému vianočné sviatky príliš neprajú, je predaj pohonných látok. V ostatných oblastiach posledný mesiac roka jednoznačne dominuje.

Potraviny, hračky aj DVD

„Nadpriemerné tržby dosahujú počas neho najmä predajcovia potravín a nápojov, zariadení pre informačné technológie, teda mobilov, počítačov a podobne, športových potrieb, elektroniky, CD a DVD, hračiek, odevov, kozmetiky aj šperkov,“ uvádza analytička Poštovej banky Eva Sadovská.

Skutočnosť, že december dá obchodníkom šancu zarobiť viac ako v predchádzajúcich mesiacoch roka, však ešte neznamená, že ich tržby budú vyššie ako pred rokom. Ukazuje to aj príklad z minulého roka, kedy decembrové tržby v maloobchode medziročne klesli o štyri percentá.

V pluse boli aj predavači na trhoch

V pluse boli medziročne iba predajcovia v stánkoch a na trhoch. „V tomto roku sa zatiaľ v maloobchode viac-menej striedajú obdobia mierneho rastu s obdobiami mierneho poklesu a prvé tri kvartály tak dovedna charakterizuje stagnácia,“ dodáva analytička Poštovej banky.