Viceguvernér ČNB odmieta podporiť ekonomiku nekonvenčne

19.9.2012

PRAHA 19. septembra (WEBNOVINY) – Česká národná banka (ČNB) by mala odolávať pokušeniu použiť nekonvenčné nástroje na podporu ekonomiky, ktorá je v podstate zdravá, povedal viceguvernér ČNB Mojmír Hampl.

Poukázal tak na rozdielne postoje v českej centrálnej banke pred jej budúcotýždňovým zasadaním. Úrady však potrebujú nájsť spôsoby povzbudenia domácností a podnikov, aby zvýšili výdavky a viac si požičiavali, povedal Hampl v rozhovore pre agentúru Reuters.

Guvernér českej centrálnej banky Miroslav Singer v rozhovore pre utorkové vydanie Mladá Fronta Dnes povedal, že banka má k dispozícii stimulačné opatrenia okrem znižovania úrokových sadzieb. Takéto opatrenia vrátane zásahov na dlhopisovom trhu by podľa neho mohla použiť.

Hampl dodal, že nekonvenčné kroky v menovej politike, aké používa americký Federálny rezervný systém (Fed) alebo Bank of England, sú správnym liekom pre ekonomiky, ktoré trápia nestabilné finančné sektory alebo fiškálna kríza. Nič také však v prípade Českej republiky neplatí.

Hampl, ktorý na zasadaní ČNB 28. júna hlasoval za zníženie hlavnej úrokovej sadzby na rekordné minimum 0,5 %, povedal, že si nie je istý, či ďalšie zníženie sadzby by bolo správnym krokom. Dodal však, že ešte nemôže povedať, ako bude na budúci týždeň hlasovať. Trhy rátajú s tým, že ČNB na zasadaní 27. septembra zníži hlavnú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu.