Viktor Orbán konfliktmi predražuje dlh, varuje opozícia

23.3.2012

BUDAPEŠŤ 23. marca (WEBNOVINY) – Predstaviteľ maďarskej ľavicovej opozície kritizoval vládu premiéra Viktora Orbána, že svojou konfliktnou politikou voči európskym inštitúciám predražuje náklady na obsluhu verejného dlhu.

Neochota splniť požiadavky Európskej komisie a zmeniť sporné zákony spôsobila, že Budapešť zatiaľ nezačala rozhovory s Medzinárodným menovým fondom (MMF) o poskytnutí úverového programu, uviedol v piatok István Józsa, zástupca šéfa socialistickej frakcie v maďarskom parlamente.

Krajina si tak vo štvrtok požičala na trhu 45 miliárd HUF za deväťpercentný úrok, pričom v rámci programu od MMF by boli náklady oveľa nižšie, uviedol Józsa pre agentúru MTI.

Premiér Orbán má síce pravdu keď tvrdí, že krajina sa dokáže financovať prostredníctvom trhov, náklady sú však príliš vysoké, dodal. Ďalší odklad rokovaní s MMF môže spôsobiť, že Budapešť si nakoniec nedokáže požičať ani za deväťpercentný úrok, varoval Józsa a vládu vyzval na čo najskoršie splnenie požiadaviek Európskej únie.

Európska komisia momentálne vedie konanie proti Maďarsku pre viaceré sporné zákony, ktoré sa týkajú nezávislosti centrálnej banky, fungovania úradu pre ochranu osobných údajov a odchodu sudcov do dôchodku.

Neochota uskutočniť požadované zmeny bráni aj začatiu rozhovorov o poskytnutí preventívnej úverovej linky od Európskej únie a MMF. Európska komisia tiež minulý mesiac navrhla pozastaviť od budúceho roka Maďarsku vyplácanie eurofondov v hodnote 495 miliónov eur. Dôvodom je príliš vysoký rozpočtový deficit.

Video: Viktor Orbán v Bruseli