Viktor Orbán odmieta sporiť, v únii sa tiež necíti bezpečne

10.9.2012

BUDAPEŠŤ 10. septembra (WEBNOVINY) – Maďarský premiér Viktor Orbán vylúčil dohodu s Medzinárodným menovým fondom (MMF), pokiaľ budú jej súčasťou ďalšie úsporné opatrenia.

Maďarsko podľa neho nepotrebuje dodatočné úspory, ale bezpečnostnú sieť, ktorá krajinu ochráni pred následkami dlhovej krízy v eurozóne.

„Potrebujeme dohodu s MMF pre problémy v Európe, aby problémy eurozóny so sebou nestiahli krajinu,“ povedal Orbán v maďarskom parlamente.

Maďarsko podľa neho nepotrebuje striktné podmienky, aké obsahovala dohoda medzi MMF a predchádzajúcim socialistickým vládnym kabinetom, ktorá v roku 2008 zachránila krajinu pred bankrotom.

Maďarsko chce s fondom podpísať „dobrú dohodu“, ktorá krajine umožní v budúcom roku uskutočniť program hospodárskych stimulov v objeme 300 mld. HUF, dodal premiér. Podľa medializovaných informácií MMF žiada od Maďarska, aby výmenou za dohodu o finančnom úvere šetrilo na penziách a rodinných prídavkoch.

Zároveň požaduje zvýšenie dane z príjmu fyzických osôb. Budapešť sa snaží získať niekoľkomiliardové medzinárodné úvery s cieľom chrániť krajinu pred prehlbujúcou dlhovou krízou eurozóny. Maďarská vláda minulý týždeň uviedla, že podnikne kroky s cieľom dosiahnuť, aby sa rokovania o úveroch zo strany MMF a EÚ uzavreli ešte túto jeseň.