Vinohradníci očakávajú slabšiu úrodu, kvalitu to nepoznačí

29.8.2012

BRATISLAVA 29. augusta (WEBNOVINY) – Odhady vinohradníkov tento rok počítajú s nižšou produkciou vína na Slovensku.

Ako informuje predseda Zväzu vinohradníkov Slovenska (ZVS) Igor Mancel, bobule hrozna sa vplyvom suchého leta menej nalievajú, tým pádom určite poklesne ich výlisnosť.

Nedávne problémy s počasím by sa však mali za predpokladu, že sa slnečné počasie bez extrémnych horúčav udrží ešte niekoľko týždňov, prejaviť iba na množstve a nie na kvalite úrody. „Veríme, že na ročník 2012 budeme aspoň po kvalitatívnej stránke spomínať v dobrom,“ uviedol Mancel.

„Choroby viniča sa prejavujú rovnako ako po minulé roky a situácia nevybočuje z normálu,“ skonštatoval Mancel. Zber úrody by mohli podľa jeho slov skomplikovať ešte nálety škorcov. Tie predstavujú pre vinohradníkov hrozbu najmä vo väčších počtoch, kedy dokážu zdevastovať vinicu v priebehu niekoľkých minút.

Ceny vína v obchodoch podľa ZVS najviac ovplyvní hlavne vývoj na svetových trhoch. V segmente vysoko akostných vín s prívlastkami zväz zásadné zmeny neočakáva. Spotrebitelia si však možno priplatia za vína bez označenia pôvodu.

„Ceny lacných vín sa zrejme mierne zvýšia, lebo taký je trend na európskom trhu a vína bez označenia pôvodu pochádzajú najmä z dovozu,“ uzavrel Mancel.