Vklady v cyperských a talianskych bankách klesli

FRANKFURT 27. februára (WEBNOVINY) – Vklady spotrebiteľov a firiem v cyperských a talianskych bankách sa v januári zmenšili.

Vyplýva to z údajov, ktoré v stredu zverejnila Európska centrálna banka (ECB). Súkromné vklady v bankách väčšiny okrajových členov eurozóny zostali v januári stabilné.

Na Cypre a v Taliansku sa však zhodne o približne 2 % znížili. Vklady súkromného sektora v cyperských bankách ku koncu januára klesli viac ako o 2 % na 47,4 mld. eur. Cyprus smeruje k tomu, že prijme núdzovú pomoc od svojich Európskych partnerov.

Vklady súkromného sektora v bankách Talianska sa po silnom decembrovom raste zmenšili o 2 % a v závere januára boli vo výške 1,466 bil. eur. Vklady v gréckych bankách sa v podstate nezmenili a boli na úrovni 167,7 mld. eur.

Relatívne stabilné sú už odvtedy, ako júnové voľby zmiernili obavy z možného odchodu krajiny z eurozóny, ale stále sú o takmer tretinu menšie v porovnaní s ich kulmináciou v decembri 2009. Vklady v írskych bankách mierne posilnili, a to na 197,5 mld. eur. V Portugalsku klesli o 1 % na 208,8 mld. eur.

Medzimesačné zmeny výšky vkladov v bankách sú bežné, ale pretrvávajúce výrazné poklesy v krajinách so stabilnými bankovými systémami sú nezvyčajné. Údaje ECB nie sú sezónne upravené a mierne sa líšia od údajov národných centrálnych bánk. ECB do výšky vkladov nezahŕňa vklady ústredných vlád a bánk.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...