Vláda chce zastaviť neúmerné zvyšovanie cien elektriny

30.4.2012

BRATISLAVA 30. apríla (WEBNOVINY) – Prioritou novej vlády v tomto roku v energetike je implementácia tretieho energetického liberalizačného balíčka do slovenskej legislatívy.

Za najdôležitejšie opatrenie už pripravených návrhov energetických zákonov nový kabinet považuje úplné oddelenie vlastníctva výroby a dodávky elektriny a oddelenie výroby a dodávky plynu od prepravnej siete. “Návrh zákona tiež posilní práva odberateľa elektriny a odberateľa plynu,“ uviedlo ministerstvo financií v Národnom programe reforiem.

Výmena dodávateľa bez poplatkov

Slovensko malo implementovať tretí liberalizačný balíček už v marci minulého roka. Bývalej vláde Ivety Radičovej sa však kvôli predčasným voľbám nepodarilo predložené novely energetických zákonov presadiť v parlamente. Implementáciou európskych smerníc by sa mali posilniť práva odberateľov energií.

Odberateľ bude mať po novom možnosť zmeniť dodávateľa elektrickej energie a plynu v priebehu troch týždňov a bez poplatkov, a tiež právo na konečné vyúčtovanie do šiestich týždňov po zmene dodávateľa. Prijatím energetických noviel by sa tak mala podporiť liberalizácia a transparentnosť na trhu s energiami.

Vládny kabinet si dal do programu reforiem za úlohu aj zastavenie neúmerného zvyšovania koncových cien elektriny kvôli podpore obnoviteľných zdrojov energií a kombinovanej výroby elektrickej energie a tepla. Vláda chce nanovo nastaviť podporu obnoviteľných zdrojov.

Podpora ťažby uhlia

Výkupné ceny elektriny vyrobenej prostredníctvom týchto zdrojov by sa tak mali zmeniť. „Výkupné ceny budú závisieť od potenciálu rozvoja jednotlivých typov obnoviteľných zdrojov a mali by byť nastavené ako doplnok k ostatným environmentálnym opatreniam, ktoré môžu mať vplyv na ich rozvoj, aby nedochádzalo k prekrývaniu nástrojov,“ uvádza sa v programe.

Prehodnotiť by sa mala aj podpora výroby elektriny z domáceho uhlia. Všetci odberatelia elektriny podporujú domácu ťažbu uhlia v koncových cenách elektriny.

“Vláda bude hľadať optimálne spôsoby podpory ťažby uhlia na Slovensku do budúcnosti s cieľom minimalizovať dosahy tejto podpory na cenu elektriny pre domácnosti, podnikateľov a na životné prostredie,“ konštatuje sa v národnom programe.