Vláda odporúča nájsť záujemcu o našu cyklotrónovú techniku

8.1.2014

BRATISLAVA 8. januára (WEBNOVINY) – Vláda sa v stredu posunula v hľadaní riešenia, čo s projektom nedokončeného cyklotrónového centra, ktorý sa ťahá od roku 1996. Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák má do konca mesiaca vyzvať predsedu ruskej časti Medzivládnej komisie pre hospodársku a vedecko-technickú spoluprácu, aby sa uskutočnili kroky k nájdeniu záujemcu o čo najvýhodnejšiu kúpu technologických zariadení slovenského centra, ktoré sú stále v Ruskej federácii.

Rusko má záujem o techniku

Predseda úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo má spolu s príslušnými ministrami popri tom pokračovať v rokovaniach s ruskou stranou o podmienkach dohody o vytvorení spoločného slovensko-ruského podniku. Ruskú stranu vyzvú, aby zaujala definitívne záväzné stanovisko k možnému spoločnému podniku.

Podľa Lajčáka, ktorý predsedá Medzivládnej komisii pre hospodársku a vedecko-technickú spoluprácu medzi Slovenskou republikou a Ruskou federáciou, sú z ruskej strany signály, že o využitie našej techniky je záujem. „Je to unikátna technológia, ktorá sa v tomto zemepisnom priestore nenachádza. Zatiaľ sa ukazuje, že je predajná,“ povedal Lajčák.

Posledný pokus

Na margo možnosti vytvoriť spoločný podnik povedal, že je to posledný pokus o jeho vznik. „Hovoríme o tom už veľa rokov. Z ruskej strany sú ubezpečenia na najvyššej politickej úrovni, že o to majú záujem, ale zatiaľ sa nepodarilo identifikovať partnera, ktorý by do toho išiel, resp. sa nepodarili dohodnúť podmienky,“ dodal Lajčák ale s tým, že on si takýchto indikácii pamätá už niekoľko. Minister zahraničných vecí v stredu konštatoval, že slovenská strana ani nemá momentálne k dispozícii dokumentáciu budovy centra, ktorá stojí v Bratislave.

Vláda zaviazala šéfa úradu a kompetentných ministrov, aby do konca februára predložili na jej rokovanie materiál s návrhom ďalšieho postupu v tomto projekte. Okrem toho musia uskutočniť všetky potrebné zákonné kroky na zabezpečenie ochrany práv Slovenskej republiky spolu s vyvodením zodpovednosti v prípade ich porušenia.

Cyklotrónové centrum v Bratislave

Projekt výstavby cyklotrónového centra v Bratislave je v zložitom stave už niekoľko rokov. Cyklotrónové centrum nám malo dodať Rusko ako súčasť deblokácie jeho starého dlhu. Prvá zmluva o dodávke bola podpísaná v roku 1996 a pôvodne sa hovorilo o spustení v roku 2007. Zariadenie malo okrem iného pomáhať pri liečbe onkologických pacientov.

Prvá vláda Roberta Fica v roku 2009 odsúhlasila dostavbu centra prostredníctvom spoločného slovensko-ruského podniku a z hľadiska štátnych záujmov ho zaradila medzi strategické zámery. Začiatkom apríla 2010 bolo pri príležitosti návštevy ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva v Bratislave podpísané memorandum, ktoré hovorí práve o založení spoločného slovensko-ruského vedecko-výskumného podniku cyklotrónového centra. Odvtedy sa projekt výraznejšie nepohol.

Celý projekt výstavby cyklotrónového centra mal pôvodne stáť zhruba 60 mil. eur. Začiatkom roka 2010 uviedol v rozhovore pre agentúru SITA vtedajší minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek, že sa na projekt vyčerpalo 162 mil. eur, pričom na dokončenie projektu bolo podľa nových odhadov potrebných ešte niečo vyše 66 mil. eur.