Vláda odvolala splnomocnenca pre vedomostnú ekonomiku

26.9.2012

BRATISLAVA 26. septembra (WEBNOVINY) – Vláda Roberta Fica po pol roku svojho pôsobenia oficiálne odvolala z postu splnomocnenca vlády pre vedomostnú ekonomiku Miklošovho nominanta Martina Bruncka.

Kabinet o tom rozhodol na svojom stredajšom výjazdovom rokovaní v Michalovciach na návrh ministra školstva Dušana Čaploviča, ktorý je od septembra gestorom programu vedomostnej ekonomiky namiesto ministra financií.

Bruncko o post splnomocnenca podľa Čaplovičovho návrhu definitívne príde 30. septembra tohto roku. Meno nového splnomocnenca by malo byť známe zhruba do mesiaca. „V priebehu štyroch týždňov predloží minister školstva návrh na vymenovanie nového splnomocnenca,“ uviedol po skončení rokovania vlády premiér Robert Fico.

Bruncko zostal splnomocnencom vlády pre vedomostnú ekonomiku dlho po nástupe novej vlády, aj keď reálne funkciu nevykonával. Na post splnomocnenca ho nominoval ešte začiatkom roka 2011 vtedajší minister financií Ivan Mikloš, čo kabinet Ivety Radičovej aj odsúhlasil.

Vytváranie stratégií

Bruncko reálne funkciu nevykonáva už od začiatku mája, od kedy je podľa hovorcu ministerstva financií Radka Kuruca na neplatenom voľne. Cieľom budovania znalostnej ekonomiky má byť zvýšenie konkurencieschopnosti slovenskej ekonomiky, zvýšenie životnej úrovne, zamestnanosti a platov.

Rezort financií ešte za pôsobenia ministra Ivana Mikloša návrh na vytvorenie funkcie splnomocnenca odôvodňoval tým, že koordinácia v oblasti vedomostnej ekonomiky potrebuje vládnu entitu, ktorá bude mať jasnú zodpovednosť a kompetencie v tejto oblasti.

Hlavnou úlohou splnomocnenca by malo byť v spolupráci s jednotlivými rezortmi vytvorenie stratégie s konkrétnymi reformami a následne zabezpečiť úzku koordináciu a dohľad pri ich implementácii. Súčasná vláda post splnomocnenca v polovici septembra tohto roku presunula spod rezortu financií pod ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu.

Program Minerva

Pôvodný program znalostnej ekonomiky pod názvom Minerva sa mal zameriavať na štyri kľúčové oblasti, a to informačnú spoločnosť, investície do ľudských zdrojov a vzdelávania, vedu, výskum a inovácie a napokon podnikateľské prostredie.

Po nástupe prvého kabinetu Roberta Fica sa však v budovaní znalostnej ekonomiky podľa tohto programu nepokračovalo. Predchádzajúca Ficova vláda naopak prišla s vlastnou koncepciou rozvoja krajiny, ktorú nazvala Modernizačný program Slovensko 21.

Obnovený program Minerva 2.0 už v Brunckovej gescii ako splnomocnenca vlády Ivety Radičovej nadväzoval na pôvodnú Minervu. Pripravované reformy mali umožniť príchod priamych zahraničných investícii z high-tech odvetví a vytvoriť priestor pre vznik a rozvoj domácich technologických firiem.