Vláda pomôže farmárom, za sucho dostanú 70 miliónov eur

22.8.2012

BRATISLAVA 22. augusta (WEBNOVINY) – Slovenské agropodniky a farmári sa dočkali pomoci.

Vláda na stredajšom mimoriadnom rokovaní v Nových Sadoch schválila opatrenia na zmiernenie následkov tohtoročného sucha za vyše 70 mil. eur.

Poľnohospodári tak budú môcť čerpať doplnkové priame platby za vyše 1,67 mil. eur, zvýhodnené pôžičky za 30 mil. eur, či štátnu pomoc na zamestnávanie znevýhodnených zamestnancov v sume 660 tis. eur.

Vláda schválila aj 10-miliónovú pomoc na úhradu časti spotrebnej dane z minerálneho oleja, viac ako 16 mil. eur plánuje minúť na skvalitnenie funkčnosti systému Centrálnej evidencie hospodárskych zvierat.

Zmena zákona o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách by mala podľa materiálu, ktorý predložil Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek, farmárom priniesť 11,6 mil. eur.

Podľa predbežných údajov sa sucho na tohtoročnej úrode pšenice podpísalo 26-percentným výpadkom, u jačmeňa a ovsa sa úroda znížila medziročne o približne 19 percent.

„Je potrebné upozorniť na skutočnosť, že reálne straty nie sú len na hustosiatych obilninách, ale pri ďalších plodinách a na krmovinách. Prvá kosba zelených krmovín skončila 50-percentným poklesom výroby oproti minulému roku. Suché počasie poznačilo najmä úrodu trávnych porastov a pasienkov,“ skonštatoval agrorezort. Problémová je v tomto roku aj produkcia slamy, ktorá sa oproti minulému roku pohybuje len na úrovni 50 %.