Vláda prijala podľa opozície jedno z najhorších opatrení

12.11.2013

BRATISLAVA 12. novembra (WEBNOVINY) – Zavedenie takzvaných daňových licencií je jedno z najhorších opatrení vlády Roberta Fica. Zhodli sa na tom predstavitelia opozičných strán SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd, združených v rámci Ľudovej platformy.

„Vláda odrádza ľudí od toho, aby začali podnikať, čo sa odrazí aj na zamestnanosti na Slovensku,“ povedal podpredseda KDH Miloš Moravčík po utorkovej schôdzi parlamentného výboru pre financie a rozpočet, na ktorom poslanci Smeru schválili pozmeňujúci návrh k novele zákona o dani z príjmov, ktorý túto zmenu zavádza.

Licencie najviac postihnú malých podnikateľov

Daňové licencie zavádza ministerstvo financií spoločne so znížením dane z príjmov pre firmy zo súčasných 23 % na 22 %. Na novej dani však chce štát vyzbierať zhruba 112 mil. eur ročne.

Pri započítaní oboch spomínaných opatrení by tak mal byť štát v pluse. „Vláda už nevie, ako zdierať ľudí,“ poznamenal podpredseda opozičnej SDKÚ-DS Ivan Štefanec s tým, že vláda konsoliduje len na úkor tých, čo tvoria hodnoty, čím dokazuje svoj diletantizmus.

Odporúčame aj:

Štát zaťaží firmy novou daňou, pozrite si koľko zaplatia

Príjmy z daňových licencií budú podľa ministerstva nižšie

Podľa podpredsedu strany Most-Híd Ivana Švejnu nové opatrenie postihne najviac malých podnikateľov. Opoziční poslanci sa zhodli na tom, že ak by vláda Roberta Fica chcela zlepšiť podnikateľské prostredie na Slovensku, mala by daňové zaťaženie skôr znížiť a tiež odstrániť byrokratické prekážky v podnikaní.

Najnižšia sadzba je 480 eur

Výška pripravovaných daňových licencií bude závisieť od výšky tržieb spoločnosti a od toho, či subjekt je alebo nie je platcom dane z pridanej hodnoty. Celkovo ministerstvo financií zavedie pre daňové licencie tri sadzby. Najnižšia sadzba je stanovená vo výške 480 eur za rok.

Rezort financií navrhuje, aby neplatcovia dane z pridanej hodnoty platili daňovú licenciu vo výške 480 eur, platcovia dane z pridanej hodnoty vo výške 960 eur a pre všetky obchodné spoločnosti s tržbami vyššími ako pol milióna eur je výška licencie navrhovaná na 2 880 eur.

Podnikatelia s kladnou daňovou povinnosťou, ktorá bude vyššia ako výška licencie, nebudú platiť nič navyše. Prvýkrát sa budú licencie platiť v daňovom priznaní v roku 2015 za zdaňovacie obdobie roka 2014.