Vláda Roberta Fica avizuje zásadné zmeny v dôchodkoch

22.5.2012

BRATISLAVA 22. mája (SITA) – Penzijný systém čaká v nasledujúcich mesiacoch zásadná reforma. Vláda Roberta Fica plánuje už na júlovej schôdzi Národnej rady SR predložiť zásadnú zmenu systému.

Súčasné nastavenie dôchodkového systému je totiž podľa premiéra Roberta Fica neudržateľné, na čom sa podľa jeho slov zhodujú aj všetci členovia Rady pre solidaritu a rozvoj.

„Penzijný systém v takom stave je absolútne neudržateľný a musí dôjsť k zásadným zásahom do penzijného systému,“ vyhlásil po utorňajšom rokovaní rady premiér Fico.

Pripravovaná reforma penzijného systému sa dotkne prvého aj druhého piliera. Zmeny v druhom pilieri vláda zatiaľ partnerom na rade predložila v dvoch alternatívach. Podľa ministra práce Jána Richtera chce ešte kabinet ponechať partnerom priestor na ich posúdenie.

Zmeny v druhom pilieri sa podľa Richtera budú uberať buď smerom ako v Poľsku alebo v Českej republike.

V Poľsku sa odvody do sporivého piliera znížili zo 7,3 na 2,3 percenta a Česká republika zaviedla trojpercentný druhý pilier za podmienky, že si ďalšie dve percentá pridá sporiteľ z vlastných prostriedkov.

Príslušné návrhy na zmenu legislatívy v súvislosti s druhým pilierom by mali byť do parlamentu predložené na júlovej a následne na septembrovej schôdzi.

Premiér Robert Fico v utorok uviedol, že napriek pripravovaným zmenám zostanú odvody do druhého piliera na Slovensku najvyššie v Európskej únii. V rámci zmien v prvom pilieri chce vláda navrhnúť valorizáciu dôchodkov o pevnú sumu.

Toto riešenie by malo byť podľa ministra práce Jána Richtera iba dočasné, a to počas súčasného volebného obdobia. Rovnako kabinet podľa premiéra Roberta Fica navrhne zavedenie minimálneho dôchodku a do roku 2016 sa nebude meniť vek odchodu do dôchodku.

Po tomto roku by mal byť automaticky naviazaný na strednú dĺžku života. Ak sa vláde podarí všetky tieto zmeny presadiť, kabinet podľa Fica už nebude do konca volebného obdobia penzijný systém meniť.