Vláda robí z podnikateľov kriminálnikov, tvrdia Sulíkovci

12.11.2012

BRATISLAVA 12. novembra (WEBNOVINY) – Vláda Roberta Fica nevie bojovať proti daňovým únikom a namiesto toho sa rozhodla kriminalizovať začínajúcich podnikateľov.

Konštatujú to predstavitelia opozičnej SaS, podľa ktorých o tom svedčí vyberanie zábezpek pri registrácii podnikateľov za platcov dane z pridanej hodnoty (DPH).

„Toto opatrenie daňové úniky vôbec nebude riešiť, ale bude demotivovať ľudí k podnikaniu a k osamostatneniu sa,“ vyhlásil na pondelňajšej tlačovej besede predseda strany Richard Sulík.

Vláda namiesto zlepšovania podnikateľského prostredia robí podľa exministra hospodárstva Juraja Miškova presný opak.

Začínajúci podnikatelia musia platiť tisíce

„Vláda Roberta Fica sa rozhodla na každého začínajúceho podnikateľa pozerať ako na potenciálneho podvodníka v oblasti DPH,“ upozorňuje Miškov. Podľa jeho slov totiž finančná správa ukladá každému začínajúcemu podnikateľovi, ktorý požiada o registráciu na DPH, zábezpeku vo výške minimálne dvetisíc eur. „Prax ukazuje, že to nie je iba dvetisíc eur,“ dopĺňa Miškov.

Finančná správa v reakcii na tvrdenia predstaviteľov SaS uvádza, že paušálna zábezpeka 2 000 eur je pre nových žiadateľov o registráciu za platiteľov DPH, ktorí nemajú žiadnu podnikateľskú históriu.

“Nemať podnikateľskú históriu znamená pre žiadateľa to, že nikdy nepodnikal na vlastné meno, nebol spoločník ani konateľ, nikdy nevykonával žiadnu podnikateľskú činnosť,“ spresňuje prezident finančnej správy František Imrecze.

Zároveň dodáva, že zábezpeka na daň, ktorá je žiadateľom o registráciu DPH bez predchádzajúcej podnikateľskej histórie vygenerovaná, nemusí byť platená len v hotovosti na účet.

„Zábezpeka na DPH môže byť uhradená aj formou bankovej záruky bez výhrad. Pri hodnote 2 000 eur bankovej záruky je hotovostný náklad pre podnikateľa približne 20 eur na mesiac. Táto suma nie je demotivačná pre nových žiadateľov o registráciu na DPH. Pri takýchto sumách nedochádza k negatívnemu vplyvu na podnikateľské prostredie,“ uvádza Imrecze.

Zábezpeka môže byť vrátená podnikateľovi späť

Finančná správa zároveň dodáva, že pokiaľ začínajúci podnikateľ počas 12 mesiacov svojej činnosti nebude mať daňové nedoplatky, tak mu bude zábezpeka vrátená.

„Za jeden mesiac bolo zaevidovaných 783 žiadostí o registráciu za platiteľa DPH, z čoho bola povinnosť zložiť zábezpeku určená v 64 prípadoch. Ich hodnota bola celkovo 538 200 eur,“ dodáva prezident finančnej správy.

Zmeny v oblasti DPH spolu s ďalšími krokmi vlády, ako je napríklad zvýšenie sadzby dane z príjmov pre právnické osoby na 23 %, či zvýšenie odvodov alebo registračných poplatkov pri registrácii áut podľa Sulíka predstavujú „smrteľný kokteil“, ktorý likviduje podnikateľské prostredie.

Sulík navrhuje daňovú lotériu

Podľa Sulíka by v záujme lepšieho výberu DPH mala vláda presadiť napríklad daňovú lotériu, či rýchlejšie odoberanie licencií problematickým podnikateľom. „Tam nech sú daňové úrady oveľa rýchlejšie, flexibilnejšie,“ uviedol Sulík s tým, že riešením nie je postihovať paušálne všetkých, ktorí chcú podnikať.

Možnosť pre finančnú správu žiadať od podnikateľov zábezpeku pri registrácii na DPH zaviedla novela zákona o DPH, ktorá je účinná od začiatku októbra tohto roka. Výška zábezpeky pri registrácii platiteľov DPH je podľa Finančného riaditeľstva SR určovaná prostredníctvom softvérového nástroja a celkovo sa zohľadňuje 59 kritérií.

Zábezpeka môže byť podľa zákona určená od tisíc až do 500 tis. eur. Prezident Finančného riaditeľstva SR František Imrecze začiatkom októbra vyhlásil, že novela zákona o DPH nemení podnikateľské prostredie v neprospech podnikateľov a jediným jej cieľom je efektívnejší výber daní.