Vláda rokovala na Kysuciach, región získal finančnú injekciu

5.12.2012

KRÁSNO NAD KYSUCOU 5. decembra (WEBNOVINY) – Vláda Roberta Fica na výjazdovom rokovaní v Krásne nad Kysucou priklepla kysuckému regiónu finančný impulz 1,153 milióna eur.

Približne 700 tisíc eur pôjde na zateplenie nemocnice v Čadci a ďalších vyše 450 tisíc eur rozdelí a podporí rekonštrukciu kysuckých škôl, kanalizáciu na stredných Kysuciach či obnovu futbalového štadióna v Krásne.

Na stretnutí s kysuckými starostami rezonovala najmä téma výstavby diaľnice D3, ktorá by mala spájať Žilinu a Kysuce s poľským a českým pohraničím. Podľa premiéra Roberta Fica má D3 životný význam pre región v trojuholníku priemyselných centier Žilina- Ostrava- Katovice, v ktorom žije osem miliónov ľudí. Ministrovi dopravy dal preto úlohu zdynamizovať projekt výstavby D3.

Obrazom: Ministri rokovali na Kysuciach

Ján Počiatek informoval, že presný harmonogram výstavby diaľnice na Kysuciach by mal byť známy už začiatkom budúceho roka a ako prvý za začne stavať úsek Svrčinovec- Skalité.

Podľa primátora hostiteľského mesta Krásna nad Kysucou Jozefa Grapu hneď, ako sa podnikatelia dozvedeli o rokovaní vlády na Kysuciach a snahe urýchliť dokončenie diaľnice D3, začali sa ozývať popredné developerské spoločnosti, ktoré by v prípade podpory D3 chceli už na budúci rok v Krásne investovať.

Úsek D3 Svrčinovec- Skalité má ministerstvo dopravy zaradiť do zásobníka Operačného programu Doprava do konca júna budúceho roka a následne zabezpečiť začatie výstavby. Rovnako má do konca októbra 2013 pripraviť aj stavbu diaľničného úseku Žilina – Strážov- Brodno. Šéf rezortu dopravy má do konca budúceho roka tiež zabezpečiť ukončenie usporiadania pozemkov na úseku D3 Čadca – Bukov – Svrčinovec a do konca mája 2013 začatie územného konania na stavbu úseku D3 Žilina – Brodno- Kysucké Nové Mesto.

Minister hospodárstva Tomáš Malatinský dostal za úlohu vyhľadávať investície vhodné pre okres Čadca s cieľom zlepšiť konkurenčné postavenie regiónu a vytvárať nové pracovné miesta. Malatinský má tiež hľadať a podporovať predovšetkým inovatívne projekty v sektore malých a stredných podnikov a posilniť tak postavenie podnikov regionálneho významu.

Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek by mal podľa uznesenia vlády do konca marca budúceho roka prijať opatrenia na optimalizáciu distribúcie a spracovania vyťaženej drevnej hmoty v regióne štátnym podnikom Lesy SR s cieľom podporiť regionálny drevospracujúci priemysel a regionálnu zamestnanosť.