Vláda sa bojí a umelo nafukuje deficit, tvrdí Ivan Mikloš

6.8.2012

BRATISLAVA 6. augusta (WEBNOVINY) – Vláda Roberta Fica umelo nafukuje tohtoročný deficit. Tvrdí to exminister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) vo svojom komentári v pondelňajších Hospodárskych novinách.

Jeho nástupcom Petrom Kažimírom a premiérom Robertom Ficom avizovaný schodok na úrovni 5,3 % hrubého hospodárskeho produktu, ak sa neprijmú dodatočné opatrenia, je prehnaný.

Len o dva týždne starší odhad Medzinárodného menového fondu (MMF) totiž podľa Mikloša hovorí o deficite 4,4 % výkonu ekonomiky. Dôvodom je strach vlády zo zodpovednosti a vlastnej neschopnosti, tvrdí Mikloš.

O umelom nafukovaní deficitu pritom podľa Mikloša svedčí viacero faktorov. Okrem iného napríklad navýšenie výdavkov Fondu národného majetku o 58 mil. eur napriek tomu, že kabinet Roberta Fica s privatizáciou nepočíta a ušetrí napríklad za privatizačných poradcov.

Ďalším dôkazom je podľa neho skutočnosť, že kým vlani mali samosprávy prebytok 30 mil. eur, teraz im vláda predpovedá schodok 96 mil. eur napriek navyšovaniu rozpočtu, s ktorým samosprávy súhlasili.

Fico obviňuje starú vládu

Premiér Fico ako aj ministerstvo financií obviňujú bývalé vedenie rezortu tiež z toho, že nadhodnotilo príjmovú stránku rozpočtu a na daniach budú tento rok chýbať desiatky miliónov eur. Mikloš však tvrdí, že aj keď pri niektorých daniach výpadky príjmov nastali, pri iných sú zase príjmy vyššie, ako predpokladal rozpočet.

„Tak je to vždy, každý rok,“ píše vo svojom komentári v Hospodárskych novinách Mikloš s tým, že nebyť účelového skreslenia prognózy deficitu, tak sa vývoj verejných financií len málo odlišuje od predpokladaného rozpočtu.

Ministerstvo financií zároveň Mikloš obvinil, že svojou daňovou prognózou už stihlo porušiť aj len pár mesiacov starý zákon o rozpočtovej zodpovednosti. Zverejnilo ju totiž až 27. júla, hoci daňový výbor zasadal už 15. júna. Podľa zákona majú byť pritom výsledky prognózy daňového výboru zverejnené do konca júna. Podľa exministra tak súčasné vedenie rezortu opäť obmedzuje transparentnosť a nezávislosť daňových prognóz.

Diera v rozpočte

Predseda vlády Robert Fico koncom júla vyhlásil, že diera vo verejných financiách predstavuje takmer 500 mil. eur. Spôsobená je podľa neho najmä horším ako rozpočtovaným výberom daní, ale aj nekrytými výdavkami či už na núdzové zásoby ropy, či nadkontraháciu regionálneho operačného programu a podobne.

Rozpočtovú dieru Fico označil za dedičstvo od predchádzajúceho kabinetu a schválený rozpočet za zdrap papiera. Ak sa nič neurobí, deficit podľa premiéra v tomto roku dosiahne 5,3 % výkonu ekonomiky a nie rozpočtovaných 4,6 %.

Vláda pritom na svojom mimoriadnom rokovaní koncom júla rozhodla, že prijme ešte v tomto roku dodatočné opatrenia na dodržanie plánovaného schodku verejných financií na úrovni 4,6 % hrubého domáceho produktu.
Výpadok sa má vykryť okrem už navrhnutých legislatívnych zmien aj viazaním výdavkov rozpočtových kapitol vo výške 120 mil. eur, ale aj urýchlením schválením zákona o sociálnom poistení.

Tento krok by znamenal skoršie zníženie príspevku do druhého dôchodkového piliera o jeden mesiac a do rozpočtu by priniesol približne 40 mil. eur. O tejto novele aktuálne rokuje parlament.