Vláda schválila prvú etapu projektu Metropolis bez kasína

15.1.2014

BRATISLAVA 15. januára (WEBNOVINY) – Vláda schválila v stredu osvedčenie o významnej investícii pre spoločnosť Hervex, a.s. na prvú etapu projektu Metropolis.

„Vláda sa konsenzuálne zhodla na tom, že tento projekt bude považovaný za veľkú investíciu,“ informoval po rokovaní vlády minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek. Ako ďalej dodal, investíciu v objeme 223 mil. eur podporili s tým, že sa zrealizuje bez výstavby kasína. „V prípade, že by toto porušili, tak celý materiál prestáva platiť,“ objasnil.

Investícia do regiónu

Firma Hervex vznikla ako dcérska spoločnosť investora TriGranit Development Slovakia, s.r.o., ktorý uskutočňuje svoje podnikateľské aktivity v rámci skupiny TriGranit. Odhadované investičné náklady projektu Metropolis sú 1,5 miliardy eur. „Projekt ako taký vítame, pretože investícia 1,5 miliardy eur do bratislavského regiónu je veľmi potešujúcou správou,“ uviedol Počiatek.

V prvej etape pod názvom Metropolis, I. etapa, bude projekt pozostávať z kongresového centra, akvaparku, hotela, viacúčelovej haly a prevádzky maloobchodu. Projekt by mal vytvoriť 330 pracovných miest do roku 2018. Predpokladané daňové výnosy predstavujú približne 10 mil. eur ročne. Plánovaný viacúčelový komplex Metropolis, I. etapa je situovaný v mestskej časti Jarovce a v mestskej časti Petržalka.

Impulz pre rozvoj cestovného ruchu

Podľa primátora Bratislavy Milana Ftáčnika je dôležité, aby sa rešpektoval územný plán. „Toto sa rešpektuje. Možnosť samosprávy upraviť si využitie svojho územia ostáva zachovaná,“ konštatoval Ftáčnik s tým, že územný plán umožňuje v konkrétnej lokalite postaviť spomínané kongresové centrum či akvapark, čo sú investície, ktoré mesto víta. „Toto môže znamenať impulz pre rozvoj cestovného ruchu, ale aj pre využitie priestoru Bratislavy a širšieho okolia. Z pohľadu mesta v tejto chvíli nie je žiadny problém,“ podotkol Ftáčnik

Rozhodnutie vlády ocenila aj spoločnosť TriGranit. „Rozhodnutie vlády vítame a je pre nás potvrdením vnímania, že významné investície prinášajúce silnú podporu pre ekonomický rast a veľké množstvo pracovných miest už nemusia smerovať iba do priemyslu a automobilovej výroby,“ reagoval predseda predstavenstva spoločnosti TriGránit Gábor Zászlós Podľa neho projekt Metropolis ponúka aj východisko z kritizovanej závislosti krajiny od automobilového priemyslu a prispeje k ozdraveniu štruktúry našej ekonomiky.