Vláda siahla na peniaze ľudí, desať rokov boli nedoknuteľné

16.10.2013

BRATISLAVA 16. októbra (WEBNOVINY) – Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská by mala ísť stanovať pred Úrad vlády SR, ako to nedávno spravili sestry a zotrvať tam, až kým jej premiér Robert Fico nepodpíše viac peňazí pre zdravotníctvo.

Stanovačku Zvolenskej odporúča jej predchodca, exminister zdravotníctva, súčasný poslanec NR SR Ivan Uhliarik (KDH).

Podľa neho totiž rozpočet pre rezort, ako ide na rokovanie parlamentu, ohrozuje platy sestier i lekárov, chod nemocníc i zdravie pacientov.

Poslanci označili rozpočet za katastrofu

„Štát ide platiť historicky najmenej za svojich poistencov, menej ako štyri percentá,“ uviedol Uhliarik s tým, že je to o 111 mil. eur menej ako v minulom roku. Na jedného poistenca štátu tak mesačná platba vychádza na 30,8 eur. Uhliarik tvrdí, že ministerka miesto toho, aby hľadala peniaze pre zdravotníkov, tak spolu so svojím kolegom, šéfom rezortu financií hľadá stovky miliónov eur na vyvlastnenie súkromných zdravotných poisťovní.

Poslanec Tibor Bastrnák (Most-Híd) označil rozpočet za katastrofu, zdravotníctvu do budúceho roka preto nič dobré nepredpovedá. Pripomína, že to bola práve strana Smer, ktorá za predchádzajúcej vlády požadovala vyššie percento za poistencov štátu. „Keď za vlády Ivety Radičovej za poistencov štát platil viac ako 4,7 %, tak Smer vtedy kričal. Sľubovali to, že keď prídu do vlády, budú dávať za poistencov štátu minimálne 5 percent. A vidíte, aká je skutočnosť,“ skonštatoval Bastrnák.

Ako podotkol podpredseda SDKÚ-DS Viliam Novotný, v roku 2004 druhá Dzurindova vláda presadila pravidelnú valorizáciu platieb štátu za svojich poistencov do rozpočtov zdravotných poisťovní, naviazala platbu na priemernú mzdu a určila sadzbu na 4 percentá, pričom v niektorých rokoch sa toto percento zvyšovalo. „Žiaden z politikov, žiadna vláda si za desať rokov netrúfla siahnuť na tento mechanizmus, siahnuť na tieto štyri percentá, až táto vláda,“ vyhlásil Novotný s tým, že súčasný kabinet navrhuje sadzbu na úrovni 3,82 %.

Štát oklieštil občanov

Štát na zdravotných odvodoch zaplatí za svojich poistencov v budúcom roku celkovo 1,15 mld. eur. Predpokladá to návrh rozpočtu na rok 2014. Najdôležitejší zákon roka dostal už odobrenie vlády, schváliť ho ešte musí parlament. Preddavky na poistné platené štátom by tak v roku 2014 mali klesnúť v porovnaní s rozpočtom schváleným na tento rok o 111 mil. eur. Štát zároveň predpokladá, že počet jeho poistencov sa zníži z tohtoročných 3 150 000 na budúcoročných 3 117 000.

Celkovo by do systému verejného zdravotného poistenia malo v budúcom roku pritiecť viac peňazí, predpokladaná suma je 4,23 mld. eur. Oproti rozpočtu schválenému pre tento rok je to nárast o 94,6 mil. eur. Viac peňazí do sektora prinesú ekonomicky aktívne osoby až 2,71 mld. eur.

Suma, ktorú zaplatí štát za poistenca na mesiac, sa vypočíta ako úroveň sadzby za konkrétny rok z priemernej mzdy spred dvoch rokov. V súčasnosti platí štát za svojich poistencov 33,44 eura. Medzi poistencov štátu sa zaraďujú predovšetkým matky na materskej, nezaopatrené deti a dôchodcovia.