Vláde chýba v boji proti únikom z daní odvaha, tvrdí Matovič

7.6.2012

BRATISLAVA 7. júna (WEBNOVINY) – Konsolidačným návrhom vlády Roberta Fica chýba predovšetkým odvaha.

Tvrdí to líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič.

Tá podľa neho chýba predovšetkým návrhom zameraným na boj proti daňovým únikom a zneužívaniu sociálneho systému. Ak by sa totiž podľa neho podarilo tento neefektívny systém vylepšiť, nebolo by potrebné zvyšovať žiadne dane.

„Na plošné zvyšovanie daní, zvyšovanie odvodov, rušenie dohôd či vykuchanie druhého piliera odvahu nebolo treba. To dokáže aj zbabelec. Postaviť sa však zoči-voči neplatičom daní, podvodníkom medzi podnikateľmi, či parazitom priživujúcim sa na sociálnom systéme, by odvahu vyžadovalo,“ vyhlásil na štvrtkovej tlačovej konferencii Matovič.

Opatrenia proti daňovým únikom OĽaNO nemá

Konkrétne opatrenia, ako zefektívniť boj proti daňovým únikom však hnutie OĽaNO zatiaľ nemá.

Matovič naznačil len myšlienku, že Slovensko by mohlo napríklad byť progresívnejšie ako okolitý svet a postupne začať zavádzať iba bezhotovostné platby.

Po nápady však podľa neho zrejme netreba chodiť ďaleko, keďže takmer všetky krajiny Európskej únie sú na tom s výberom daní lepšie ako Slovensko.

Konkrétne opatrenia by však podľa Matoviča mali vzísť práve zo spolupráce všetkých strán, čo však premiér Robert Fico odmieta. Dokazuje to jeho reakcia na podobnú výzvu zo strany KDH. „Ak premiér Fico odkazuje KDH, že sú trápni, tak je trápny on,“ povedal Matovič.

Nedokonalosť zákonov niektorým politikom vyhovuje

Práve pre tento postoj si myslí, že vláda to s výzvou opozičným stranám na predloženie konsolidačných opatrení až tak vážne nemyslela. Podľa Matoviča sú to skôr „nejaké tanečky, len aby sa nepovedalo.“

Líder OĽaNO zároveň tvrdí, že doterajší vývoj v ňom vyvoláva pocit, že politikom na Slovensku dlhodobo daňové úniky vyhovujú a možno aj zo zištných dôvodov.

„Mám pocit, že niekomu vyhovuje nedokonalosť zákonov, lebo vedia v tom chodiť a možno niektorých firmy práve na tomto zbohatli,“ dodal.