Vláde chýbajú milióny eur na prevádzku regionálnych letísk

14.10.2013

BRATISLAVA 14. októbra (WEBNOVINY) – Ministerstvu dopravy chýbajú vo vládou schválenom návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok najmä peniaze na fungovanie regionálnych letísk. Považuje to za bolestivý problém, s ktorým stále zápasí a hľadá riešenie.

Rezort v súčasnosti nevylučuje, že niektoré z menších regionálnych letísk bude nutné zatvoriť, chce však urobiť všetko pre to, aby k tomuto kroku pristúpiť nemuselo.

Na prevádzku letísk v roku 2014 plánuje štát poskytnúť 1 mil. eur. Táto suma má ísť najmä na poskytovanie služieb súvisiacich s vybavovaním letov oslobodených od poplatkov.

Podľa rozpočtu na tento rok malo ísť na podporu leteckej dopravy 6 mil. eur, ale podľa očakávania to bude 7,1 mil. eur. Vlani štát poskytol na tento účel dotácie vo výške 10,75 mil. eur a v roku 2011 tieto výdavky dosiahli 8,66 mil. eur.

„Ministerstvo dopravy stále hľadá spôsoby, ako by sa dali regionálne letiská zachovať. Aj preto sme v rokovaniach o budúcoročnom rozpočte žiadali zachovať dotáciu pre letiská aspoň na tohtoročnej úrovni, teda sumu o 5 miliónov eur vyššiu, ako nám bola navrhnutá,“ informoval v pondelok agentúru SITA rezortný hovorca Martin Kóňa. „Bohužiaľ, doteraz sme sa s ministerstvom financií nedohodli. Stále však hľadáme riešenia tohto problému a určite by bolo predčasné hovoriť o nejakých definitívnych riešeniach,“ dodal.

Minister dopravy Ján Počiatek už skôr označil za najväčších kandidátov na obmedzenie prevádzky žilinské a sliačske letisko. Napriek snahe nemajú žiadne pravidelné linky, pričom letisko Sliač má počas letnej sezóny aspoň chartrové lety do tureckej Antalye a bulharského Burgasu.