Vlády si tento rok budú požičiavať drahšie, tvrdí OECD

PARÍŽ 28. februára (WEBNOVINY) – Najrozvinutejšie krajiny združené v Organizácii pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) budú ešte tento rok opätovne potrebovať rekordne vysoké úvery a získanie potrebných financií bude pre ne drahšie. Organizácia o tom informovala v stredu.

Podľa výhľadu na ročnú úverovú potrebu budú štáty OECD aj po zohľadnení splatených úverov tento rok potrebovať 10,9 bil. eur. Dlhodobé úrokové sadzby pritom pravdepodobne v porovnaní s rokom 2013 narastú o 25 % na 4,0 %.

Celú situáciu skomplikuje fakt, že vlády budú musieť v priebehu najbližších troch rokov refinancovať v priemere takmer tretinu svojich existujúcich dlhodobých úverov. Priemerná veľkosť verejného dlhu krajín OECD by však tento rok mala klesnúť na 2,3 % HDP, čo je najnižšia úroveň od začiatku krízy v roku 2008.

„Získavanie veľkých objemov financií s najnižšími možnými nákladmi a akceptovateľným rizikom pri preklopení je stále veľkou výzvou,“ informovali predstavitelia OECD s tým, že mnoho správcov verejného dlhu sa snaží požičiavať na dlhšie obdobie, aby sa nemuseli na trhy vracať tak často.

Takýto postup však môže zneutralizovať dopad snáh niektorých centrálnych bánk o zníženie úrokových sadzieb mimoriadnymi opatreniami. Výnimkami z trendu sú krajiny ako Španielsko a Taliansko, ktoré sa boria s klesajúcim priemerným časom splatnosti svojich dlhov, vďaka čomu vzniká riziko problémov pri ich obnovovaní. Ak však podmienky na trhu ostanú normálne, zaťaženie by malo byť zvládnuteľné, komentovala OECD vo vyhlásení.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...